Tänastel Berliini müüri langemise 20. aastapäeva pidustuste ühe osa käigus kõndis Saksamaa kantsler Angela Merkel koos endiste vastupanuliikumise juhtide, mitmete kõrgete Saksa riigimeeste ja Nõukogude Liidu viimase presidendi Mihhail Gorbatšoviga üle Bornholmi tänava silla.
Merkel: praeguste noorte tuleviku nimel tasus võidelda
Merkel ja opositsioonijuht Joachim Glauck meenutasid mõlemad minevikusündmusi üsna mitteformaalseks kujunenud üritusel, kus rahvahulgad Saksa valitsusjuhti piirasid. Merkeli sõnul meenutabki selline ebadiplomaatiline vorm paremini 20. aasta taguseid sündmusi sillal ja selle ümber, kus toona oli Ida- ja Lääne-Berliini piir.
Glauck tõmbas võrdusmärgi USAs Barack Obama valimisvõiduni viinud loosungi «Yes we can!» (e. k jah, me suudame) ja Saksamaa ühinemisaegse loosungi: «Wir sind das Volk» (e. k. meie oleme rahvas) vahele.
Merkel nimetas kahe aastakümne tagust vabanemist rõõmusündmuseks ja tänas kõiki juuresolijaid, sealhulgas väga südamlikult ka Gorbatšovi. Muuhulgas juhtis Merkel tähelepanu pärast müüri langemist üles kasvanud uuele põlvkonnale. «Te olete vahepeal kooli lõpetanud, õpite või töötate. Ma vaatan rõõmuga kui enesekindlad on tänapäeva noored, pole võimalik vahet teha, kas nad tulevad idast või läänest,» ütles ise idas üles kasvanud Saksamaa kantsler. «Selle nimel oli mõtet võidelda,» ütles ta noortele viidates.
Ainsa halva asjana taasühinemiseni viinud sündmuste juures nimetas Merkel seda, et kogu režiimi ebaõigluse tunnistamine nii kaua aega võttis. «Maad on lihtne tagasi anda, kaotatud võimalusi mitte,» teatas Saksamaa kantsler.