Vermonti vabariiklasest senaatori James Jeffordsi lahkumine oma partei ridadest andis esimest korda seitsme aasta jooksul USA parlamendi ülemkojas võimu demokraatide kätte.
Jeffords kinnitas koduosariigis teatavaks tehtud otsuses lahkuda Vabariikliku Partei ridadest ning jääda üle aastate esimeseks Senati sõltumatuks liikmeks, sest lahkhelid parteiga kasvasid aastatega aina suuremaks.
Nägi tumedat tulevikku
«Tulevikku vaadates näen üha enam võimalusi, kus ma ei nõustu meie [vabariiklasest] presidendiga põhimõttelistes küsimustes,» sõnas Jeffords, lisades, et tunneb, kuidas nüüd langes tema õlult ränk koorem.
«Et paremini esindada Vermonti osariiki, oma südametunnistust ja eluaeg järgitud põhimõtteid, lahkun Vabariiklikust Parteist ning saan sõltumatuks senaatoriks,» ütles Jeffords.
Senaatori avaldust kuulama tulnud rahvas reageeris 13 aastat senaatorina ning enne seda 14 aastat Esindajatekoja liikmena oma osariiki esindanud Jeffordsi avaldusele rõõmuhõisetega «Täname sind, Jim!».
67-aastase Jeffordsi suhted Valges Majas valitseva president George W. Bushi vabariikliku administratsiooniga muutusid eriti teravaks viimastel nädalatel, kui senaator avaldas avalikult vastuseisu Bushi hiiglaslike maksukärbete kavale.
President Bush ise avaldas senaatori otsuse üle kurbust: «Ma austan senaator Jeffordsi, kuid õnnetuseks ei olnud mul võimalik tema otsusega mitte nõustuda.»
Vabariiklaste oma süü
President lubas siiski, et Valge Maja «jätkab tööd vabariiklaste ja demokraatidega nagu seni, et saada parimaid tulemusi ameeriklaste hüvanguks».
Ajalehe The New York Times väitel olid Jeffordsi lahkumises süüdi ennekõike vabariiklased ise, kes ei olevat kuni esmaspäeva õhtuni seda võimalust üldse tõsiselt võtnud.
Ajalehe kinnitusel olevat vabariiklaste juhtkond arvanud, et partei esindajad järgivad tingimusteta Valge Maja liini. Jeffordsi aga, kes selle vastu protesti avaldas, karistati tähtsate otsuste juurest kõrvale jätmisega.
Alles viimasel hetkel asus juhtkond Jeffordsi ümber veenma, pakkudes talle väidetavalt kohta vabariiklaste liidrite seas ning Senati mõne olulisema komitee juhi kohta.
Kuigi Jeffords ei ole esimene senaator, kes parlamendis oma erakonnast lahkub, on ta ometi esimene, kelle lahkumine muudab Senatis jõuvahekorda.
Formaalselt end sõltumatuks kuulutanud Jeffords kinnitas eile oma valijatele, et kavatseb hakata Senatis üldjuhul hääletama nagu demokraadid.