Saada vihje

Britid ei murra naelale truudust

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Suurbritannias käibel olev vääring on endiselt naelsterling, millest brittidel - vähemalt praegu - on kahju loobuda. Mitmed briti poliitikud kardavad aga, et viivitamine eurotsooniga ühinemisel võib Suurbritannia Euroopa-asjade otsustamisest kõrvale jätta.

Britid on euro kasutuselevõtmisse suhtunud leigelt, ent vale oleks väita, et kõige suuremadki Suurbritannia eurovastased oleksid ühisraha käibeletuleku vastu mandri-Euroopas.

Vastupidi, britid rõõmustavad, et Euroopaga saab nüüd asju ajada ilma, et peaks igas riigis eraldi valuutat vahetama. Brittidel on eriti hea meel, et Suurbritannias jääb käibele nael ning edaspidigi sõltutakse Inglise Pangast, mitte Euroopa Keskpangast, mida on palju kritiseeritud.

Ajalehe The Guardian jõulueelse küsitluse põhjal usub 62 protsenti brittidest, et ükskord ühinetakse eurotsooniga nagunii. Praegu pooldab ühisrahaga liitumist siiski vaid 31 protsenti britte.

Euro sujuvamaks vastuvõtuks on palju ära teinud kaks aastat tagasi käivitatud kampaania «Suurbritannia Euroopas», mille taga seisavad peamiste parteide esindajad või juhid.

Siinkohal peab rõhutama, et eurooplust väsimatult propageeriv peaminister Tony Blair on seisukohal, et ühisraha kasutuselevõtt sõltub lõpuks ikkagi sellest, kas Euroopa riikide majandustingimused harmoneeruvad Suurbritanniaga.

Blair on korduvalt rõhutanud, et lõpliku otsuse teeb rahvas referendumil. Avaliku arvamuse uuringute põhjal võiks see toimuda alles pärast järgmisi üldvalimisi, kõige varem aastal 2005.

Eurokasutajad Suurbritannias hätta muidugi ei jää. Nimekad kaubamajad ja poeketid nagu Selfridges, Harrods, Marks&Spencer ja Virgin teevad arveldusi ka eurodes. Sama käib ka tuntud kaubahallide ja toiduainekaupluste kohta. Ka bensiinijaamades on võimalik maksta eurodes.

Ühisraha pooldajad on veendunud, et nelja aasta pärast on ligi pooled brittidest kas siis puhkusel olles või kodumaal eurot juba kasutanud ning valdav enamik rahvast on valmis asjade lihtsustamise huvides ühisraha ka kodumaal kasutusele võtma.

Ann Alari, London
Raadio Vaba Euroopa
valis@postimees.ee

Kommentaarid
Tagasi üles