Tavaliste laste tervist aga üritati toonase Rumeenia meditsiinis turgutada vereülekannetega. Seetõttu aga moodustasid rumeenlased möödunud sajandi lõpuks 60 protsenti kõigist Euroopas lapsena HIVi nakatunutest.
Kiire lõpp seina ääres
Enamik inimesi, kes 1989. aasta jõuludeks juba pisutki asjadest arusaamise ealised olid, mäletavad ilmselt siiani eredalt telepilti Targovistes seina ääres maha lastud diktaatorist Nicolae Ceausescust ja tema abikaasast Elenast.
Rumeenlaste tundeid Ceausescude suhtes peegeldab ilmekalt asjaolu, et kui kopteril põgeneda üritanud paar kätte saadi, võttis nende surmamõistmine aega vaid kaks tundi.
Selle täideviimisega on oma nime ajalukku raiunud kolm toonast eriüksuslast – Ionel Boeru, Dorin Carlan ja Octavian Gheorghiu –, väidetavalt aga avaldasid soovi arvete klaarimises nii otseselt osaleda veel sajad.
Esialgu anti sõduritele käsk lõpetada Ceausescude elud ükshaaval. «Kui te tahate meid tappa, tapke meid koos,» kõlavad aga Elena Ceausescu sõnad nende viimaseid eluminuteid kajastaval videol. «Meil on õigus surra koos, koos, koos.» Sellele viimasele palvele otsustati ka vastu tulla.
Kui sõdurid tulid nende käsi siduma, läks diktaatoriproua aga veelgi enam endast välja ja üritab rabeleda. «Ärge siduge meid kinni!» karjus ta. «Ma kasvatasin teid üles kui ema!» Tema mees, kes veel kiirprotsessi ajal kohtunikega vaidles, oli juba suhteliselt vaikne.
«Ta sai täpselt selle, mida teenis. Ma arvan jätkuvalt nii,» ütles kolmeliikmelist kohtuotsuse täideviijate rühma juhtinud Boeru ühes tänavu valminud telesaates.
Kuigi tänapäeval on Ceaucescu režiimi ülistamine Rumeenias samasugune kuritegu nagu näiteks natsismi kiitmine Saksamaal, on diktaatori dramaatiline lõpp andnud ainest näitekirjanikele.
Juba 1995. aastal tuli Los Angeleses lavale Ron Conneri muusikal «Ceausescu viimased päevad», mida, muuseas, käis vaatamas ka Rumeenia toonane president Ion Iliescu.
Möödunud nädalal esilinastus Bukarestis Odeoni teatris näidend «Ceausescu viimased tunnid». Sel nädalal näeb seda etendust Berliinis, järgmise aasta alguses aga kolmes Šveitsi linnas – Bernis, Zürichis ja Luzernis. (PM)