«Külma sõja lõpuga seoses ei ole enam põhjust hoida blokimentaliteeti. Samuti pole mingit põhjust paternalismiks, kus mõned riigid otsustavad kõik teiste eest,» leidis Medvedev kõnes, mida vahendasid agaralt kõik uudisteagentuurid.
Venemaa diplomaatiliste pingutuste eesmärgiks peab presidendi sõnul saama tema enda väljapakutud kollektiivse julgeolekusüsteemi idee, millesse seni on mujal suhtud võrdlemisi tagasihoidlikult.
Medvedev võrdles rahvusvahelise õiguse seisukohast Euroopa Liidu jaoks Kosovos kujunenud olukorda Iraagi sõja tagajärgedega ameeriklastele. Samas hoiatas ta ka Washingtoni, et Venemaa on sunnitud rakendama vastumeetmeid USA raketitõrjesüsteemide paigutamisele Ida-Euroopasse.
Kremli uus peremees andis vaatlejate hinnangul sellega taas mõista, et Vene välispoliitika säilitab ka edaspidi enesekindla hoiaku, mis kujunes tema eelkäija, president Putini võimu ajal, vahendas AFP. Praegu peaministriametit pidav endine riigipea ründas sageli lääneriike poliitika pärast, mida aetakse nüüd endises Moskva mõjusfääris.
Medvedevi kõnest ei puudunud taas ka kriitika Balti riikide suunal, kui ta märkis, et üheks peamiseks välispoliitiliseks ülesandeks Venemaale on venekeelse elanikkonna õiguste kaitse teistes riikides.
Seejuures lisas ta, et venelaste ja üldisemalt venekeelse elanikkonna õigused on reeglina surve all neis riikides, kus ajaloo moonutamine on muutunud «sise- ja välispoliitika põhivooluks» ning kes samal ajal innukalt pooldavad ka «vastuolulisi tegevusi, nagu näiteks seesama Kosovo pretsedent», vahendas Interfax.
«Need samad riigid paistavad silma ka natsionalistliku kallaku domineerimisega oma poliitikas, rahvusvähemuste rõhumisega ja nn mittepõliselanikkonna õiguste piiramisega,» teatas president.