Soome siseminister karmistaks elamisloa andmist

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Toimetaja: Evelyn Kaldoja
Copy
Soome siseminister Anne Holmlund.
Soome siseminister Anne Holmlund. Foto: SCANPIX

Soome siseminister Anne Holmlund pani ette, et kriminaalkorras karistatud välismaalastele elamislubade andmine tuleks muuta keerulisemaks, vahendab uudistevõrk YLE temaga tehtud intervjuud. Samuti ei tohiks ministri hinnangul automaatselt pikendada elamisluba inimesel, kelle kodakondsustaotlus on tagasi lükatud.

«Kui kodakondsustaotlus lükatakse tagasi kriminaalse tegevuse tõttu, tuleks kaaluda, kas alaliseks elamisloaks on alust,» ütles Holmlund.

Samuti tõstatas Holmlund möödunudneljapäevase Espoo tulistamise valguses küsimuse kriminaalse elemendi maalt välja saatmisest. «Mida kiiremini me saame sekkuda kuritegelikku käitumisse ja võibolla ka selle isiku välja saata, seda paremini saame selliseid sündmusi ennetada,» märkis ta.

Immigratsiooniminister Astrid Thors märkis aga, et juba praegused seadused lubavad kurjategijate väljasaatmist. Soome seaduste kohaselt võib välismaalase deporteerida, kui ta on korduvalt kriminaalkuriteos süüdi mõistetud või pannid toime teo, mille eest on talle määratud vähemalt aastane vangistus.

«Tingimused on juba praegu üsna ähmased,» rääkis Thors. «Otsuse langetamisel tuleb arvesse võtta üldist olukorda. Kas see inimene käib tööl? Kas tal on Soomes lapsi? Kui kaua on ta Soomes elanud?»

Immigratsiooniministri hinnangul ei tohiks kodakondsustaotluse tagasilükkamine ka tähendada automaatset elamisloa äravõtmist. «Kodakondsus võib saamata jääda ka liiklusrikkumise tõttu. Kahtlemata ei pea keegi seda väljasaatmiseks piisavaks aluseks,» tõi Thors näiteks.

Möödunud aasta viimasel päeval Espoos viis Prisma poe töötajat ja iseenda tapnud Kosovo albaanlane Ibrahim Shkupolli ei olnud Soomelt kodakondsust saanud seetõttu, et oli korduvalt kohtulikult karistatud, samas jäi talle alles Soome elamisluba.

Viimastel aastatel on Soome võimud tagasi lükanud keskmiselt 300-400 kodakondsustaotlust aastas. Enamik põhjanaabrite kodanikuks pürginutest jäi sellest ilma kas kuritegeliku mineviku või puuduliku keeleoskuse tõttu. 2008. aastal deporteeriti Soomest 75 inimest.


Tagasi üles