Sõjakuritegudes süüdistatav Sudaani president astub ÜRO ette
Täiendatud 12.20

Sudaani president Omar Hassan al-Bashir

FOTO: SCANPIX

Rahvusvaheliselt tagaotsitavaks kuulutatud Sudaani president Omar Hassan al-Bashir osaleb sel nädalal New Yorgis ÜRO peaassambleel.

Bashir on jätkanud presidendiametis vaatamata sellele, et Rahvusvaheline Kriminaalkohus (ICC) on andnud korduvalt käsu tema vahistamiseks. Sudaan ega paljud teised riigid pole väljastatud kohtuorderit aga seaduspäraseks tunnistanud ja nii on Bashir külastanud Hiinat, Katari, Liibüat ja mitmeid teisi riike.

Bashir on talle esitatud süüdistusi eitanud ning öelnud, et vahistamisorder ei tähenda tema jaoks midagi. Riigipea on korduvalt kuulutanud, et ta ei tunnusta genotsiidi, inimsusevastaste kuritegude ja sõjakuritegude üle kohut mõistvat ICCd.

ICC süüdistab Bashiri massimõrvas ja sõjakuritegudes, mis on seotud kümne aasta taguse Darfuri konfliktiga, vahendas Reuters.

Al-Bashiri esindaja kinnitusel on presidendile aga juba lennupiletid ja hotellituba broneeritud ning ta esineb ÜRO peaassambleel.

Darfuri konflikt sai alguse 2003. aastal, kui mässulised ründasid armeeüksusi. Juba varem tekkisid kokkupõrked Sudaani lääneosas araablastest rändkarjakasvatajate ja põlluharijate vahel veepuuduse tõttu. Valitsusväed toetasid araablasi. Kokkupõrgete tagajärjel tekkis näljahäda ning umbes kaks miljonit inimest lahkus konfliktipiirkonnast.

Nii Sudaani valitsust kui konflikti osapooli süüdistati inimõiguste rikkumises ja vägivallas.

Tagasi üles