Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Nobeli meditsiinipreemia võitsid Rothman, Schekman ja Südhof
Täiendatud kell 14.06!

A screenshot taken from the Nobel Prize Medicine Website shows photos of (LtoR) James E Rothman from the US, Randy W Schekman from the US and Thomas C Suedhof from Germany, all joined winners of the Medicine Nobel Prize, the Nobel Assembly announced on October 7, 2013 during a press conference to announce the laureates the 2013 Nobel Prize in Physiology or Medicine at the Karolinska Institute in Stockholm. The trio is awarded for their discoveries of machinery regulating vesicle traffic, a major transport system in cells. AFP PHOTO /NOBELPRIZEMEDICINE +++ RESTRICTED TO EDITORIAL USE - MANDATORY CREDIT "AFP PHOTO / NOBELPRIZEMEDICINE"- NO MARKETING NO ADVERTISING CAMPAIGNS - DISTRIBUTED AS A SERVICE TO CLIENTS FOTO: -/AFP

Tänavuse Nobeli meditsiinipreemia võitsid James Rothman, Randy Schekman ja Thomas Südhof, teatas Stockholmi Karolinska instituut täna.

Preemia anti välja uurimistööde eest, mis puudutavad rakkude transpordisüsteemi mehhanisme. Värsked nobelistid on avastanud printsiibid, kuidas rakkudes transporditakse hormoone, ensüüme ja teisi aineid.

Nobeli komitee märkis tänavusi laureaate avalikustades, et nende töö «vesiikulite liikluse - rakkude transpordisüsteemi - valdkonnas on aidanud mõista, kuidas last rakkude sees õigel ajal õigesse kohta toimetatakse». Süsteemi häiretel võib olla oma osa diabeedis ning neuroloogilistes ja immunoloogilistes häiretes.

Rothman ja Schekman on ameeriklased, samuti USA-s teadust tegev Südhof on sündinud Saksamaal. 62-aastane Rothman on Yale´i ülikooli ja 64-aastane Schekman California Berkeley ülikooli professor. 57-aastane Südhof töötab alates 2008. aastast Stanfordi ülikoolis.

Berkeley ülikool teatas esmaspäevases avalduses, et Schekmani uuringud on aidanud kaasa biotehnoloogiatööstuse edule. Schekman avastas normaalseid ja defektiga pärmirakke uurides vesiikulite transpordiks vajaliku geenikomplekti. Rothman tegi selgeks, kuidas proteiinid sihtmembraanidega põkkuvad ning Südhof uuris, kuidas vesiikulid suudavad oma lasti ülima täpsusega vallandada.

Nobeli preemiasumma on tänavu kaheksa miljonit Rootsi krooni (922 000 eurot).

Tagasi üles
Back