EL lõpetas Liibüaga viisatüli

Oliver Tiks
, reporter / toimetaja
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Liibüa liider Muammar Gaddafi tõstab võidukalt käe araabiamaade tippkohtumise avamisel, mida külastas ka Itaalia peaminister Silvio Berlusconi.
Liibüa liider Muammar Gaddafi tõstab võidukalt käe araabiamaade tippkohtumise avamisel, mida külastas ka Itaalia peaminister Silvio Berlusconi. Foto: Reuters / Scanpix

Euroopa Liit tühistas eile viisakeelu, mis kehtis Schengeni ruumi riikides Liibüa kodanikele selle riigi diplomaatilise tüli pärast Šveitsi võimudega.


Hispaania teatas laupäeval euroliidu praeguse eesistujana, et kõigi liibüalaste nimed on Schengeni tsooni sisenemist keelavast mustast nimekirjast püsivalt kustutatud, vahendas AFP uudisteagentuur.

Araabiamaade tippkohtumist neil päevil võõrustav Liibüa vastas sellele teatele kiiresti, loobudes omakorda Schengeni maade kodanikele kehtestatud viisakeelust.

Madridist saadetud avalduses väljendati kahetsust probleemide pärast, mida musta nimekirja sattumine liibüalastele põhjustas, ning rõhutati, et see otsus oli ühe Schengeni liikmesmaa, mitte kogu ELi samm.

ELi teadet tervitanud Tripoli nimetas seda juubeldavalt Šveitsi järjekordseks kaotuseks tülis, mis vallandus juba kahe aasta eest, kui selles riigis vahistati vägivallatsemise pärast Liibüa liidri Muammar Gaddafi poeg Hannibal Gaddafi naisega.

Schengeni viisaruumi reeglite kohaselt piisab vaid ühes sellesse kuuluvas riigis kehtestatud viisakeelust, et takistada isiku sisenemine ükskõik millisesse lepinguga liitunud riiki. Šveitsiga vägikaika vedamise pärast ei pääsenud liibüalased seetõttu ka 22 euroliidu riiki, Islandile ega Norrasse.

Hispaania välisminister Miguel Ángel Moratinos sõitis laupäeval ise Liibüasse kahe riigi tüli lahendama. Liibüa hoiab endiselt väidetava viisarežiimi rikkumise pärast kinni Šveitsi ärimeest Max Göldit - meest pole riigist välja lubatud 2008. aasta suvest. 

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles