Türgis vahistati väidetavalt putši kavandanud sõjaväelased

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Toimetaja: Jürgen Tamme
Copy
Ergenekoni toetajad.
Ergenekoni toetajad. Foto: AFP / Scanpix

Türgi võimud pidasid kinni vähemalt kümmekond endist sõjaväelast, keda seostatakse väidetava vandenõuga valitsuse kukutamiseks.


Prokurörid olid taotlenud ligi 90 endise ohvitseri vahistamist. Istanbuli peaprokurör Aykut Cengiz Engin andis aga vahistamisloa vähemalt 14-20 ekssõjaväelase kinni pidamiseks, kuid nende täpne arv pole teada, vahendas BBC.

Engini kinnitusel kõrvaldati juurdlusest kaks prokuröri, kes andsid loa ligi 90 ekssõjaväelase kinni pidamiseks ning juurdlusesse on kaasatud kaks uut süüdistajat.

Süüdistajate sõnul kuuluvad kahtlusalused ultranatsionalistlikku varirühmitusse Ergenekon, mis väidetavalt kavandas 2003. aastal juhtivate poliitikute ning julgeolekujõudude atentaate, ebaseaduslikke protestiaktsioone ning pommirünnakuid, et sundida ajalooliselt mõjuvõimsat armeed sekkuma riigi juhtimisse.

Türgi võimud on vahistanud sadu erukindraleid, poliitikuid, advokaate, ajakirjanikke ja akadeemikuid, keda süüdistatakse kuulumises Ergenekoni. Vahistamised on pingestanud suhteid valitsuse ja Türgi ilmaliku juhtkonna vahel, kuhu kuuluvad ka sõjaväelased ja kõrgemad kohtuametnikud.

Türgis on mõjuvõimas sõjavägi, mis on viimase 50 aasta jooksul valitsuse neli korda kukutanud. Armee on juurdlust kritiseerinud ja eitanud igasuguseid sidemeid väidetavalt vandenõu ühe osana läbiviidud pommiplahvatuste ja mõrvadega.

Samuti on eitanud oma seost vahistamistega ka valitseva Õiguse ja Arengu Partei esindajad. Analüütikute hinnangul on aga hiljutised arreteerimised kättemaks partei vastastele, kes soovisid erakonna tegevuse kohtus keelustada.

Tagasi üles