Euroopa Liidu projekti «Kohtusüsteemi reform Kõrgõzstanis» põhiseadusliku reformi üksuse juhataja Tanel Kerikmäe rääkis Postimees.ee’le, et adekvaatset ülevaadet olukorrast riigi pealinnas on massiteabevahendite kaudu üsna raske saada.
«Infopilt on suhteliselt kaootiline ning teated ebakindlad ja vastuolulised. Kättesaadavad on küll lääne uudistekanalid nagu CNN ja Euronews, aga neis on väga lakooniline info. Veidi abi on ka kohalikest veebikülgedest.»
«Eks pinget on siin kruvinud mitu päeva, täna lõunal võis kesklinnas tajuda - kujundlikult rääkides - justkui plahvatust, kui järsku tuhanded inimesed tänavatele ilmusid,» kirjeldas Kerikmäe.
Küsimusele, kuidas suhtutakse puhkenud konfliktis välismaalastesse, vastates rõhutas Kerikmäe, et religioonikuuluvus rahutustes osalejaid ei huvita ja välismaalaste diskrimineerimist ei ole täheldatud. «Võibolla see tuleb, kui kohalikud usuliidrid asjasse tõmmatakse.»
Riigis puhkenud rahutuste põhjuseks on lisaks autoritaarse valitsemise, inimõiguste ja sõnavabaduse temaatikale ka hiljuti Kõrgõzstani tabanud järsk hinnatõus.
«Eks tänane öö võib tulla üsna ettearvamatu. Poed pandi juba enne rahutuste algust kinni, suleti alkoholiletid kesklinnas,» rääkis ta.
«Ehk sümboolse tähendusega on see, et otseülekandes võis näha, kuidas Biškeki kesklinnas, kus asub väidetavalt maailma suurim lipp - Kõrgõzstani lipp -, siis selle juures auvalves seisnud kahel sõduril rebiti relvad käest ning aeti nad vahipostilt minema,» kirjeldas Kerikmäe.
«Televisioonis näidati, kuidas opositsiooni liidrid räägivad vajadusest öist marodööritsemist ära hoida, et politseiga koos loodaks midagi rahvamaleva laadset. Kuigi pole otseselt selge, kes kontrollib linnas olukorda, on siiski märke, et soovitakse kokku leppida ja mingid läbirääkimised toimuvad,» oli Kerikmäe lootusrikas.