Peaminister: Leedu tuumajaam tuleb uuesti rahvahääletusele panna

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Leedu peaminister Algirdas Butkevičius.
Leedu peaminister Algirdas Butkevičius. Foto: SCANPIX

Leedu kavandatava tuumajaama ehitus tuleb uuesti rahvahääletusele panna, ütles täna peaminister Algirdas Butkevičius.

Leedu parlamendivalimistega 2012. aasta oktoobris üheaegselt toimunud mittesiduval rahvahääletusel oli 62,7 protsenti referendumil osalenutest uue Visaginase tuumajaama vastu.

Butkevičiuse sõnul on tuumajaama maksumus tänaseks märkimisväärselt madalam kui eelmise valitsuse hinnangul. «Minu arvates on veel üks referendum vajalik ja me peame inimestelt nende arvamust küsima,» ütles peaminister raadiojaamale Žinių radijas.

Uus referendum võib tähendada eelmise rahvahääletuse tühistamist, vastas ta raadiojaama sellesisulisele küsimusele.

«Minu loogika ütleb täpselt samamoodi, kuid kõigepealt peame mõistma, et avalikkuselt tuleb väga selgelt teavitada võimalikust hinnast ja riskidest ning investorite ja piirkondliku partnerite nõudmistest,» ütles Leedu peaminister.

Leedu energiaminister Jaroslav Neverovič esitas 10. oktoobril peaminister Butkevičiusele kolme Balti riigi energiafirmade ja Jaapani firma Hitachi ühisseisukoha uue tuumajaama kohta. Leedu valitsusjuht ütles, et näeb võimalusi projekti parandamiseks ning küsimust tuleb arutada koalitsiooninõukogus ja valitsuses.

Baltimaade valitsuste ühisseisukohta tuumajaama osas arutatakse kolme riigi ministrite kohtumisel novembris.

Butkevičiuse poole määratud töörühm leidis kevadel avaldatud järeldustes, et tuumajaama projekt on oma praegusel kujul liiga kulukas ning seal toodetava elektri hind ei oleks konkurentsivõimeline. Tookord teatasid Leedu võimud, et projektiga on võimalik edasi minna vaid juhul, kui tingimused kõnelustel Eesti ja Läti energiafirmade ning Hitachiga paranevad.

Leedu president Dalia Grybauskaite on öelnud, et Leedu hakkab suutmatuse tõttu uue tuumajaama suhtes otsusele jõuda mõjuma rahvusvahelise üldsuse silmis naeruväärselt.
 

Tagasi üles