Somaalia tervishoiusüsteem on sõja-aastate poolt laastatud ning õiget ravi on väga raske saada ka muude hädadega abivajajatel. Need samad sõja-aastad ning kogetud koledused on aga ka põhjuseks, miks vaimse tervise probleemid Somaalias nii levinud on. Oma tugev roll on ka mitmete psüühikat mõjutavate ainete tarbimisel, millest populaarseimaks on khat.
Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) andmetel võib suisa iga kolmas somaallane kannatada või olla kannatanud vaimsete häirete all, ülemaailmne keskmine on üks kümnest.
Vaimuhaiged pannakse sageli oma koju või puude külge ahelatesse. Ravimisega tegelevad enamasti taimetargad või šeigid ning nende meetodid võivad mõnikord olla suisa brutaalsed. Vaimuhaiguse põhjuseks peetakse kurje vaime ning just sel põhjusel tulevad mõnikord mängu ka hüäänid. Arvatakse, et need loomad suudavad näha kõike, ka kurje vaime.
«Mogadishus võib leida hüääne, kelle kasutamise eest on inimesed nõus maksma 350 naela (413 eurot), et lukustada oma lähedane ööseks loomaga samasse ruumi,» räägib doktor Hab, kes püüab Somaaliasse tuua humaansemat lähenemist vaimuhaigustele.
«Ravi», milleks kasutatakse hüääne, on kohalike jaoks äärmiselt kallis ning väga julm – usutakse, et see, kui loom inimest hammustab ja küünistab, ajab kurjad vaimud minema, ent paljud «patsiendid», kelle seas on ka väikesi lapsi, surevad selle tagajärjel.
«Me tahame inimestele näidata, et see on jaburus,» räägib doktor Hab.
Doktor Habi reklaame võib Mogadishu raadiojaamades kuulda mitmeid kordi päevas, ent ta ei ole tegelikult psühhiaater. Tema tegelik nimi on Abdirahman Ali Awale ning ta on õde, kes läbis WHO kolmekuulise treeningu ning seadis endale sihiks Somaalia vaimuhaigete päästmise. Raadioreklaamides püüab ta rahvale selgitada, et vaimuhaigus on sarnane teistele terviseprobleemidele ning vajab teaduslikele meetoditele tuginevat ravi. Hab väidab sealjuures, et suudab aidata kõikide hädade puhul sünnitusjärgsest depressioonist skisofreeniani.