Saada vihje

Berliin ja Pariis tahavad USA-ga luurereegleid arutada

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Angela Merkel Euroopa Liidu juhtide kohtumise pressikonverentsil.
Angela Merkel Euroopa Liidu juhtide kohtumise pressikonverentsil. Foto: SCANPIX

Prantsusmaa ja Saksamaa tahavad veel enne aasta lõppu pidada USA-ga läbirääkimisi Ühendriikide luuretegevuse ja uute reeglite kehtestamise üle, teatas Euroopa Liit reede esimestel tundidel Brüsseli tippkohtumiselt.


Euroopa Liidu juhid võtsid teatavaks Prantsusmaa ja Saksamaa kavatsuse pidada USA-ga kahepoolseid läbirääkimisi, ütles ühenduse president Herman Van Rompuy pressikonverentsil pärast tippkohtumise esimest päeva. Kõneluste eesmärk on leppida kokku või jõuda luureteenistuse vallas teineteise mõistmisele.

Van Rompuy sõnul võivad ka teised riigid soovi korral läbirääkimistest osa võtta. Ta rõhutas, et Briti peaminister David Cameron nõustus avalduse tekstiga.

«Ühendkuningriigil on mõistagi erisuhted, [...] kuid nad on täielikult kaasatud,» märkis Van Rompuy.

Prantsusmaa, Saksamaa, Itaalia ja teised USA traditsioonilised liitlased on väljendanud pahameelt luuramise üle, mille paljastas endine Ühendriikide luureanalüütik Edward Snowden.

Itaalia peaminister Enrico Letta eitas kuuldusi, et ka Euroopa Liidu riikide vastastikune luuretegevus oli põhjustanud pingeid Suurbritanniaga. Briti peaminister Cameron lahkus tippkohtumiselt ajakirjanikega rääkimata.

Van Rompuy rääkis, et eurooplased tahavad jõuda selgusele reeglites, mis puudutab nii suhteid Euroopa riikide endi vahel kui ka USA-ga. «Usalduse puudumine võib seda ohtu vajalikku koostööd luureandmete kogumise vallas,» lisas ta.

Prantslasi ärritavad nädala alguses ilmsiks tulnud väited, et USA riiklik julgeolekuagentuur NSA lindistas salaja kümneid miljoneid prantslaste telefonikõnesid; Saksamaa omakorda kutsus neljapäeval välja USA suursaadiku Berliinis, et pärida aru kantsler Angela Merkeli mobiilikõnede arvatava pealtkuulamise kohta.

Prantsuse president François Hollande ütles ajakirjanikele, et Euroopa eksperdid teevad juba USA kolleegidega koostööd luurepaljastuste asjus. Seda tööd tuleb aga kiirendada, sest paljastusi tuleb veel, lisas ta.

Briti päevaleht The Guardian kirjutaski eile, et USA luure kuulas pealt 35 riigijuhi telefonikõnesid, saades telefoninumbrid teada Valgelt Maja ning Ühendriikide kaitse- ja välisministeeriumil ametnikelt.

Merkel ei soostunud ettepanekutega peatada karistuseks usalduse rikkumise eest Euroopa Liidu ja USA vabakaubanduskõnelused.

«Kui ruumist lahkuda, siis tuleb endale selgeks teha, kuidas hiljem sinna tagasi saab,» rääkis kantsler.

USA administratsioon ei soostunud eile selgesõnaliselt ütlema, kas on eales nuhkinud Merkeli järele. Valge Maja kohaselt ameeriklased ei kuula ega kavatse kuulata Merkeli mobiiltelefonikõnesid pealt, kuid on kõrvale hiilinud küsimusest, kas seda on tehtud minevikus.

«Me ei kommenteeri avalikult luuretegevuse iga väidetavat tahku,» vastas Valge Maja esindaja Jay Carney korduvatele küsimustele Merkeli varasema võimaliku pealtkuulamise kohta.

«Tunnistame, et Ühendriigid koguvad sama palju luureandmeid kui teised riigid,» lisas ta.

Merkel ütles eelnevalt, et sõprade järele ei ole ilus nuhkida. «Sõprade järele lihtsalt ei nuhita,» pahandas Merkel Brüsselis Euroopa Liidu tippkohtumisele saabudes. «Ma ütlesin seda USA presidendile Barack Obamale, kui ta Berliinis käis, ja uuesti eile telefonis.»

Merkeli pressiesindaja teatas väidetavat pealtkuulamisest kolmapäeva õhtul ja kantsler helistas otse Obamale, kes talle kinnitas, et sellist tegevust pole ega saa olema.

«Partnerite vahel peab olema usaldus ja nüüd tuleb see usaldus uuesti luua,» märkis Merkel hiljem Brüsselis..
 

Tagasi üles