Rootsist leiti tuhat aastat vanad nooled

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Põhjapõdrad.
Põhjapõdrad. Foto: SCANPIX

Põhja-Rootsist leiti jää sees perfektselt säilinud tuhat aastat vanad nooled, mis ekspertide hinnangul kuulusid tõenäoliselt laplastele, kes jahtisid nendega põhjapõtru.

Nooled leiti 1200 meetri kõrgusel merepinnast kahest erinevast kohast Torneträski järve lähedal.

«Loomulikult olin ma tõeliselt elevil. Üks mu kolleegidest leidis ühe noole ja ka tema oli vaimustunud. Kujutage ette millegi sellise leidmist, mida keegi pole tuhat aastat näinud,» kirjeldas Jokkmokkis asuva Ájtte muuseumi juht Kjell-Åke Aronsson.

Leiu tegi veelgi erilisemaks asjaolu, et kaks rauast nooleotsa olid ikka veel oma puust varte küljes. «Terved noole varred olid säilinud ja mõlemad leiti tervelt. Need olid külmunud mägede kõrgemas osas,» lisas Aronsson.

Tavaliselt leitakse vaid nooleotsi, varred mädanevad rutem. Neid nooli kasutati tõenäoliselt mägedes, sest põhjapõdrad ronivad suviti põldude kuumuse ja sääskede eest kõrgele. Mägede maastik tegi nad aga kergeks saagiks vibudega küttidele.

Pärast konserveerimist pannakse need nooled tuleval aastal Jokkmokkis Ájtte muuseumis välja.
 

Tagasi üles