1. Kiire elanikkonna kasv hakkab peatuma
Demograafilised jõud, mis vormisid 20. sajandi globaalset rahvastiku kasvu, on muutunud. 50 aastat tagasi sündis iga naise kohta maailmas keskmiselt viis last. Praeguseks on see langenud aga 2,5-le ning langeb veelgi. Selle taga on kombinatsioon naiste kõrgemast haridusest, ligipääsust rasestumisvastaste vahenditele ja abordile ning laste väiksem suremus.
Viimasel kümnendil on Maal elanud korraga pidevalt ligi kaks miljardit kuni 14 aastast last ning ÜRO arvutuste andmetel püsib see hulk muutumatult käesoleva sajandi lõpuni. Nende kasvades lisandub maailma kolm või neli miljardit täiskasvanut, ent 21. sajandi teisel poolel rahvaarvu kasv peatub.
2. Selge lõhe arenenud ja arengumaade vahel on kadunud.
50 aastat tagasi oli meil selgelt jagunenud maailm, olid arenenud ja arenevad riigid, mis erinesid üksteisest pea kõigi näitajate poolest. Ühed olid rikkad, poliitiliselt mõjuvõimsad, väikeste perekondadega, mille liikmed elasid kaua. Teised olid vaesed, vähemõjukad, suurte perekondade ja madala oodatava elueaga. Vahepealseid variante peaaegu ei eksisteerinud.
Groslingi sõnul ei saa tänapäeval aga maailma kuidagi vaid nende kahe grupi vahel jagada. Endised arengumaad on järele jõudnud nii, et lünki riikide arenguastmete vahel enam ei ole – sellisest arenenud sotsiaalsfääriga rikkast riigist nagu Norra ja Singapur kuni vaeseimate sõdadest räsitud riikideni nagu Kongo Demokraatlik Vabariik ja Somaalia moodustub arenguastmetest katkematu jada.
Suurem osa maailma rahvastikust elab sealjuures sotsiaal-majandusliku skaala keskossa paigutuvates riikides nagu Brasiilia, Mehhiko, Hiina. Türgi, Taimaa ning paljud teised. Sealjuures sarnanevad need keskmised enam skaala tipus asuvatele riikidele, kui mahajääjatele. Pool maailma majandusest ning suurem osa majanduskasvust paigutub väljapoole Lääne-Euroopat ja Põhja-Ameerikat.