Juutide Maailmakongressi (WJC) juht Ronald S. Lauder leiab, et Saksa valitsus on viivitanud natside röövitud taieste loetelu avalikustamisega ja seega nende tegelikele omanikele tagastamisega.
Juutide arvates viivitas Saksamaa natside röövitud taieste avalikustamisega
Novembri alguses sai avalikkus teada, et Münchenist leiti ligi 1500 1930ndatel ja 1940ndatel natside röövitud kunstiteost, mille koguväärtus ulatub hinnanguliselt miljardi euroni. Kunstiteosed leiti 2011. aasta alguses Cornelius Gurlitti juurest, kuid seda infot hoiti salajas, vahendas AFP.
Gurlitti isa Hildebrand Gurlitt oli tuntud kollektsionäär ja kunstiärimees. Ta sai natsidelt ülesande müüa maha juutidelt röövitud või ära võetud kunstiteoseid, mis olid praagitud välja kui mandunud kunsti näidised.
Ronald S. Lauder rääkis Saksa väljaandele Die Welt, et Saksa valitsus peab leitud pilte näitama ja nende loetelu internetis avalikustama. Tema sõnul on raisatud hinnalist aega, kuna võimalikud pärijad ja ka tunnistajad on eakad.
«Ülekohus pole kuhugi kadunud, see kestab seni, kuni omanike osas pole selgust saadud,» rääkis ta ja lisas, et kui midagi ei juhtu, siis «me suurendame survet».
Vaatamata ärgitamistele on Saksa prokurörid keeldunud leitud taieste täielikku nimekirja avalikustamast. Nende põhjendusel on vaja rohkem aega, et neid täielikult katalogiseerida.
Kantsler Angela Merkeli pressiesindaja Steffen Seibert kutsus üles avatusele, kuid rõhutas samas, et taieste uurimise eest kannavad vastutust prokurörid.
Eksperdid peavad kunstiteiste õigete omanike väljaselgitamist keeruliseks. Mõne arvates tuleb osa kollektsioonist ilmselt Gurlittile tagastada. Prokuratuur valmistab mehe vastu ette süüdistust maksupettuses.