P, 2.04.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Venemaa andis raha Viiburi ajaloolise keskuse restaureerimiseks

Inna-Katrin Hein
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Viiburi loss
Viiburi loss Foto: SCANPIX

Venemaa on andnud raha, käivitamaks Viiburi( vene keeles Võborg) ajaloolises osas restaureerimistööd.

Viiburis avati möödunud  nädala laupäeval Soome arhitekti Alvari Aalto nimeline raamatukogu, mis restaureeriti, edastab iltasanomat.fi.

Sellel esines ka Leningradi oblasti kuberner Aleksandr Drodzenko, kelle sõnul kaasati Viiburi Venemaa riiklikusse restaureerimisprogrammi. Esmalt kaardistatakse uuesti linna ajalooline keskus, milliese järjekorras restaureerimistööd läbi viia tuleks ning kui palju selleks raha kulub.

«Alustame Monrepos pargi taastamisega. Juba järgmisel aastal kaasame ka Viiburi ajaloolise keskuse Vene Föderatsiooni restaureerimisprogrammi, mis kestab viis aastat,» selgitas Drodzenko.

Võimuesindaja mainis, et kõige enam peaks remonti vajama Viiburi kellatorn. See torn on jäänud hävinenud toomkirikust ning juba mõnda aega kardetakse, et see võib kokku variseda.

Kuberneri lubadused võivad rahustada neid, kes viimasel ajal on jälginud murelikult Viiburi kesklinnas ehitiste lammutustöid. Viletsas seisukorras vanade majade lammutamine on tekitanud nii Viiburis kui ka kogu Venemaal kultuuriväärtuste hävitamise ja hävinemise teemalise diskussiooni.

Drozdenko kinnitusel Viiburit hakatakse restaureerima ning raha selleks saadakse Peterburi piirkonna eelarvest.

Piirkonnavalitsuselt saadakse umbes 100 miljonit rubla (2,3 miljonit eurot), restaureerimistöödeks,  lisaraha tuleb Venemaa keskvalitsuselt.

Ka Venemaa presidendi kantselei esindaja Sergei Ivanov kinnitas Viiburis, et Alvar Aalto nimeline raamatukogu ei jää viimaseks, mis seal restaureeriti.

«Viiburi ärkab uuele elule,» lausus Ivanov.

Viiburi on linn Venemaal Leningradi oblastis. Linn asub Karjala kannasel Soome lahe rannikul 130 kilomeetri kaugusel Peterburist.

Soome iseseisvudes Venemaast 1917. aastal jäi Viiburi Soome valdusesse, olles Soome suuruselt teine linn, kus oli ligi 80 000 elanikku.

Talvesõjas (1939 - 1940) sai linn tugevasti kannatada. Moskva rahuleppe kohaselt jäi Viiburi Nõukogude Liidule.

Viiburi on soomlaste seas populaarne turismikoht.

Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Märksõnad
Tagasi üles