Saada vihje

Palestiina tahab Arafati surma edasi uurida

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Yasser Arafat 2001. aastal.
Yasser Arafat 2001. aastal. Foto: SCANPIX

Kuigi ekspertide sõnul suri Yasser Arafat 2004. aastal loomulikku surma, soovivad Palestiina võimud liidri surma asjaolusid edasi uurida.

«Ma saan öelda ainult seda, et juba on langetatud otsus [uurimist] jätkata,» ütles Palestiina suursaadik Venemaal Faed Mustafa uudisteagentuurile RIA Novosti. «Me austame nende seisukohta ja tööd kõrgelt, kuid on otsustatud tööd jätkata,» märkis Mustafa pärast seda, kui Vene eksperdid teatasid täna, et Arafat suri loomulikku surma.

Arafat suri 2004. aastal Pariisi lähedal sõjaväehaiglas ja maeti Läänekaldale Ram Allah´sse. Mullu novembris kaevati tema haud aga lahti, et eksperdid saaksid sellelt proove võtta. Lisaks Vene ekspertidele uurisid analüüse ka Lausanne´i labor Šveitsis ja Prantsuse eksperdid. Kolm töörühma omavahel kokku ei puutunud.

Seejuures teatas Lausanne´i labor läinud kuul, et Arafati roietelt, vaagnast ja pinnasest võetud proovides oli normaalsest 18 korda kõrgem polooniumitase, kuid ei kinnitanud siiski, et tegu oli mürgitamisega. Prantsuse eksperdid välistasid aga mürgitamise.

Arafati surma hakati uuesti uurima mullu augusti lõpus, kui tema pere pöördus Prantsusmaa kohtu poole, väites, et Arafat suri polooniumimürgituse tagajärjel.

Juba varem olid Šveitsi eralabori teadlased leidnud 2004. aastal 11. novembril 75 aasta vanusena surnud Nobeli rahupreemia laureaadile kuulunud esemetelt polooniumi jälgi, mis tekitas kahtlusi, et Palestiina liider võidi mürgitada.

Osa palestiinlasi leiab, et Arafati võisid mürgitada Iisraeli agendid, kuigi pärast Arafati surma läbi viidud Palestiina uurimine välistas mürgitamise. Iisrael on eitanud seotust Arafati mõrvaga.

Märksõnad

Tagasi üles