R, 9.06.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Tai peaminister: olukord on kontrolli all

Jürgen Tamme
, reporter
Facebook Twitter
Comments
Tai sõdurid täna pealinna Bangkoki tänavatel.
Tai sõdurid täna pealinna Bangkoki tänavatel. Foto: SCANPIX

Tai peaministri Abhasit Vejjajiva kinnitusel on taastatud kord kogu riigis ning valitsus jätkab normaalse elu kiiret taastamist.

«Kaasmaalased, me elame samas majas. Nüüd on meie maja purustatud. Me peame üksteist aitama,» lausus peaminister pealinnas Bangkokis asuvast sõjaväebaasist salvestatud telepöördumises rahvale, vahendas BBC.

«Kindlasti me suudame taastada purustatud infrastruktuuri ja hooned, kuid oluline on ravida emotsionaalseid haavu ja taastada ühtsus Tai rahva hulgas.»

Abhasiti sõnul ootavad valitsust ees suured väljakutsed, eriti rõhutas ta vajadust ületada lõhe, mis on Tais tekkinud. Samuti lubas peaminister, et vägivaldseks kujunenud meeleavalduste asjaolusid asub uurima sõltumatu komisjon.

Vägivald puhkes kolmapäeval, kui keskvalitsuse kontrolli all oleva armee soomukid purustasid pealinnas Bangkokis valitsuse tagasiastumist nõudvate protestijate laagrit ümbritsenud barrikaadid ning relvastatud sõdurid sundisid opositsioonijuhte alistuma.

Sõjaväe erioperatsioon tõi pealinnas kaasa vähemalt 15 nimelu nõudnud kokkupõrked ja tänavarahutused, mille käigus süütasid meeleavaldajad üle kogu riigi kümneid hooneid. Valitsusel õnnestus sõjaväe abiga aga kord riigis taastada, vahi alla võeti ka kaheksa punasärklaste liidrit.

Viimase paari aastakümne tõsiseim sisepoliitiline kriis ligi 64 miljoni elanikuga valdavalt budistlikus Tais on kestmas juba teist kuud ja selle käigus on hukkunud üle 80 inimese.

Tai pole mitte üksnes poliitiliselt polariseerunud, vaid punasärkide leeris on palju ka vaesemaid, kes on välja kuulutanud klassisõja poliitilise ja aristokraatliku eliidi vastu.

Meeleavaldajad tahavad tagasi võimule 2006. aasta sügisel sõjaväelise pöördega kukutatud miljardärist peaministri Thaksin Shinawatra leeri.

Kuigi Abhisit pakkus ise varem välja võimaluse korraldada riigis ennetähtaegsed valimised selle aasta novembris, võttis ta pakkumise tagasi, kuna meeleavaldajad ei läinud laiali ja nõudsid parlamendi laialisaatmist kuu aja jooksul, mis oli pehmendatud versioon varasemast nõudest esinduskogu kohe laiali saata.

Erakorraliste valimiste võimalikkust peaminister oma pöördumises enam ei maininud. Ka Tai rahandusministri Korn Chatikavanij sõnul ei saa valimisi korraldada enne, kuni pinged pole jahtunud.

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles