![Jaapanlased avaldasid rahulolematust Okinawa saarel asuva USA sõjaväebaasi üle.](http://f12.pmo.ee/sKctb7U6kZtuIxTY1ciZeeX62Qw=/1442x0/filters:format(webp)/nginx/o/2010/05/23/372557t1h7af7.jpg)
Jaapani peaminister Yukio Hatoyama vabandas, kuna ei suutnud täita oma valimislubadust – viia Okinawa saarel asuvad USA sõjaväebaasid Jaapani territooriumilt minema.
Jaapani peaminister Yukio Hatoyama vabandas, kuna ei suutnud täita oma valimislubadust – viia Okinawa saarel asuvad USA sõjaväebaasid Jaapani territooriumilt minema.
«Ma vabandan Okinawa inimeste ees, kuna ma ei suutnud pidada oma sõna,» ütles septembris suurelt valimised võitnud Hatoyama, kes lubas valimiskampaania käigus, et vaatab üle 2006. aastal Ühendriikidega sõlmitud kokkuleppe ning viib Futenma baasi sootuks Okinawa saarelt minema, vahendas BBC.
Lubaduse täitmine on osutunud aga keeruliseks ning Hatoyama sõnul pole läbirääkimised edu toonud, mistõttu jääb Futenma sõjaväebaas ka edaspidi Okinawa saarele.
«Ma pean teile ütlema, et teie otsus on väga kahetsusväärne ja sellega on väga raske leppida,» kommenteeris saareriigi lõunapoolseima Okinawa provintsi kuberner Hirokazu Nakaima.
2006. aasta kokkulepe näeb ette baasi viimist rahvarohkest linnast inimtühjemasse paika Okinawal. Esialgse kava kohaselt pidi see teostuma 2014. aastaks ja selle eeltingimusena nähti ette 8000 merejalaväelase viimist Guamile. Plaani elluviimine on jäänud aga toppama.
USA sõjaline kohalolek seal on püsinud Teisest maailmasõjast ning merejalaväelaste Futenma baas rajati sinna kohe pärast saare vallutamist ja okupeerimist.
Okinawa suhe USA sõduritega on eriti keerukas, kuna Teise maailmasõja lõpu eel toimus seal USA sõdurite pealetung, mille tagajärjel suri umbes neljandik Okinawa tsiviilelanikkonnast. Okinawast saigi peaaegu USA koloonia, Jaapanile anti võim saarel tagasi 1972. aastal.
Futenmas teenib praegu rohkem kui pool saareriigis viibivast 47 000 Ühendriikide sõdurist, kuid kohalikud elanikud muretsevad lennukimüra ja keskkonnakahjude suurenemise pärast.