K, 29.11.2023

Venemaa: OSCE vaatlejatel ei olnud Krimmi võimude kutset

BNS
Facebook
Comments
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Arvatavad Vene sõdurid Krimmis
Arvatavad Vene sõdurid Krimmis Foto: SCANPIX

Venemaa ütles reedel, et Euroopa Julgeoleku- ja Koostööorganisatsiooni (OSCE) vaatlejaid ei lubatud Krimmi sellepärast, et neil ei olnud Krimmi võimude ametlikku kutset.

OSCE püüdis siseneda Krimmi «eirates OSCE jaoks fundamentaalset konsensuse põhimõtet, kaalumata Vene poole arvamust ja soovitusi ning ootamata ära Krimmi poole ametlikku kutset», ütles välisministeerium vastuseks vaatlejate teatele, et relvastatud isikud tõkestasid nende tee Krimmi.

OSCE teatas reedel, et relvastatud isikud peatasid nende 47-liikmeline sõjaliste- ja tsiviilvaatlejate rühma kontrollpunktis teel Ukrainale kuuluvasse Krimmi.

Üks vaatlejatest ütles AFP-le, et nad tegutsesid OSCE mandaadi alusel «Ukraina valitsuse külalistena».

Vaatlejaid 57-liikmelise organisatsiooni 21 liikmesriigist ei lastud Krimmi juba neljapäeval. Reedel tehti teine, kuid samuti tulutuks jäänud katse.

Vene välisministeerium süüdistas OSCE-d «Ukraina olukorras halvimate topeltstandardite traditsioonide" vaimus tegutsemises ja väitis, et organisatsioon suleb silmad "ekstremistlike jõudude vägivallaaktide» ees.

Moskva ootab OSCE-lt Kiievi uute võimude «vägivallaaktide» hukkamõistmist ja nende võimupöörde ebaseaduslikuks tunnistamist.

OSCE relvastamata sõjaliste vaatlejate missioon saadeti Krimmi selleks, et nädalavahetusel Vene vägede kontrolli alla langenud poolsaarel pingeid hajutada. Neil oli kavas viibida Ukrainas 12. märtsini. Programm nägi ette külastusi Ukraina relvajõudude ja Vene Musta mere laevastiku baasidesse Krimmis.

Ukraina lippudega ehitud autokolonn ja kaks OSCE vaatlejate bussi peeti kinni kontrollpunktis, mida mehitasid Venemaa värvides sõdurid.

Musta mere poolsaarele viib ülejäänud Ukrainast maitsi ainult kaks maanteed.

Kaks bussi ja sadakond autot lähenes kella kolme paiku pärastlõunal eesotsas Ukraina miilitsa autoga teetõkkele Tšongari külas.

Teele asetatud betoonplokid takistasid neid edasi sõitmast. Vaatlejaid jäid ootama, millise tulemuse annavad katsed veenda püssimehi konvoid läbi laskma.

Inimesed valgusid autodest välja, lehvitasid lippudega ja skandeerisid «Krimm on Ukraina!».

«Me ie taha Ukraina jagamist, OSCE võib läbirääkimisi pidada, me tahame, et otsus tehtaks rahulikult,» ütles üks meeleavaldajaist, 55-aastane Ljudmilla Korbetš.

Sedamööda, kuidas rahvahulk busside ja kontrollpunkti vahel kasvas, süvenesid ka pinged. Lõpuks soovitas üks demonstrant inimestel lahkuda ja hoiatas võimalike provokatsioonide eest. Rahvahulk taanduski, läbirääkimised Krimmi pääsemiseks aga jätkusid.

Varsti sai aga selgeks, et balaklaavade taha varjunud nägudega relvastatud meestel pole vähimatki kavatsust konvoid läbi lasta.

Bussid keerasid otsa ringi ja sõitsid tagasi Hersoni linna, kus nad olid veetnud öö ka pärast seda, kui nad neljapäeval esimest korda kontrollpunktist tagasi saadeti. Neljapäeval püüti siseneda Armjanski kaudu.

«Nad ei lubanud meid sisse ja soovitasid Krimmi valitsusega rääkida. Nad ütlesid, et Krimmi valitsus ei ole missiooni kutsunud,» ütles konvoid saatev Ukraina sõjaväelane.

«Nüüd arutatakse, kas me teeme veel ühe katse.»Vaatlejad ütlesid, et Tšongaris paistab olevat käsil ettevalmistused alalisema piiri rajamiseks. Kontrollpunkti juurde on maasse kaevatud augud, kuhu ilmselt tulevad piiripostid.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles