Läti regionaalminister jäi natside poolel sõdinud lätlaste mälestusmarsi tõttu tööst ilma

Möödundaastane leegionäride marss Riias.

FOTO: SCANPIX

Läti peaminister Laimdota Straujuma tagandas täna rahvuslasest regionaalministri Einārs Cilinskise, kes oli lubanud valitsusjuhi keeldu trotsides osaleda vastuolulisel leegionäride marsil, ütles peaministri pressiesindaja Andis Blinds BNS-ile.
 


Cilinskis teatas täna pressikonverentsil, et osaleb pühapäeval Riia Vabadussamba juures peetaval mälestusüritusel. Ta on põhjendanud üritusel osalemist asjaoluga, et ta on seda teinud enam kui kümme aastat.

Straujuma oli hoiatanud koalitsioonipartnereid, et võib Cilinskise tagandada juhul, kui regionaalminister otsustab leegionäride marsil osaleda.

Valitsusse kuuluv rahvuslaste ühendus teatas, et kavatseb esitada uue regionaalministri kandidaadi.

Cilinskise tänasel pressikonverentsil osales ka praegune regionaalministeeriumi parlamendisekretär Romāns Naudiņš, kellest võib saada järgmine regionaalminister.

16. märtsil Riia Vabadussamba juures toimuva Relva-SS-i Läti leegioni marsid pälvivad igal aastal rahvusvahelist vastukaja. Hoolimata endiste leegionäride katsetest selgitada, et nad ei olnud SS-i liikmed, nimetatakse neid väljaspool Lätit tavaliselt SS-lasteks.

Natsi-Saksa poolel sõdinud Läti leegion loodi 1943. aasta veebruaris, ent 16. märts valiti mälestuspäevaks, kuna 1944. aastal pidasid 15. ja 19. diviis ägedaid lahinguid Nõukogude armeega Venemaal Opotška rajoonis Velikaja jõe ääres.

Tagasi üles