K, 5.10.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Teadlased tegid kindlaks Suure Paugu kajad

BNS
Teadlased tegid kindlaks Suure Paugu kajad
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments

USA teadlased teatasid täna, et on tabanud 14 miljardi aasta taguse Suure Paugu kajad, tegemist on suure läbimurdega universumi sünni mõistmisel.

«Esimene otsene tõend kosmilise inflatsiooni» kohta avastati lõunapoolusel asuva teleskoobiga ning sellest teatasid Harvard-Smithsoni astrofüüsikakeskuse teadlased.

Gravitatsioonilainete avastamine on viimane seni katseliselt tõestamata osa Albert Einsteini üldrelatiivsusteooriast, mis täidab suure augu meie arusaamises universumi tekkest. Gravitatsioonilained on aegruumi värelused, mida on nimetatud ka «Suure Paugu esimesteks võngeteks». Nende kindlakstegemine kinnitab seost kvantmehaanika ja üldrelatiivsuse vahel.

«Selle signaali tuvastamine on üks tänase kosmoloogia kõige tähtsamaid eesmärke. Selle hetkeni viis meid paljude inimeste töö,» ütles Harvard-Smithsoni astrofüüsika keskuse töögrupi juht John Kovac.

Teadlaste sõnul võttis teleskoop sihikule «Lõunaauguna» tuntud piirkonna väljaspool galaktikat.

Märksõnad
Tagasi üles