Wired: USA sõdurite julmust paljastava video lekitajat hoitakse kinni

Jürgen Tamme
, reporter
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Kaader WikiLeaksis avalikustatud videost.
Kaader WikiLeaksis avalikustatud videost. Foto: Reuters/ScanPix

Ühendriikide armee pidas väidetavalt kinni luureanalüütiku, kes lekitas portaalile WikiLeaks salajase video, millel avaldub USA sõdurite lohakus ja jõhkrus.

Wired.com andmetel lekitas 22-aastane kahtlusalune Bradley Manning valgustkartvate dokumentide paljastamisele keskenduvale portaalile veel sadu tuhandeid salajasi välisministeeriumi dokumente.

Väidetavalt peeti Manning kinni ligi kaks nädalat tagasi Iraagi pealinna Bagdadi lähistel asuvas sõjaväebaasis. Kahtlusaluse pereliikmete kinnitusel hoitakse teda Kuveidis, kuid talle pole esitatud ametlikku süüdistust.

Ühendriikide sõjaväe salajases videos on jäädvustatud tosina inimese hukkumine Iraagi pealinnas Bagdadis 2007. aastal ning selle avalikustamine kerkis aprillis meedias esiuudiseks. Raadioside salvestistega 38-minutilises videos on näha, kuidas helikopterirünnakus hukkub kaks uudisteagentuuri Reuters ajakirjanikku.

Lisaks korrespondentidele, kelle kaameraid pidasid sõjaväelased relvadeks, hukkus rünnakus veel umbes kümme tsiviilisikut, kellest osa tõttas appi haavatutele. Intsidendis sai viga ka kaks last, kelle Ühendriikide sõdurid sündmuspaigast eemale toimetasid.

Väidetavalt jõuti Manninguni eelmisel kuul ühe endise häkkeri Adrian Lamo abil, kelle sõnul kinnitas kahtlusalune talle saadetud e-kirjades ja suhtluskeskkonnas vesteldes, et lekitas WikiLeaksile veel hulgaliselt salajasi andmeid.

«(USA välisminister) Hillary Clinton ja mitu tuhat diplomaati kogu maailmas saavad ühel hommikul tõustes südamerabanduse, avastades, et hulk salastatud välispoliitikat on tehtud avalikuks ja otsitavaks,» olevat Manning väidetavalt häkkerile öelnud.

«Ma poleks seda teinud, kui elud poleks olnud ohus,» kommenteeris Lamo, kes pöördus sõjaväe poole. «Ta oli sõjatsoonis ja põhimõtteliselt püüdis ta koguda nii palju salajast informatsiooni, kui ta suutis, et see siis õhku paisata.»

Välisministeeriumi ja armee teatel ei tea nad Manningi juhtumist midagi. Föderaalne Juurdlusbüroo (FBI) keeldus kommentaaridest.

Skandaalset videot saab vaadata siit, kuid see pole soovitatav nõrganärvilistele.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles