Daugavpilsi venelased pole ühtne grupp ja nende seas leiab väga erinevaid arvamusi, räägib Daugavpilsi ülikooli ajaloolane Dimitrij Oletsnovitš. Noored on väga hästi ELiga lõimunud ja naudivad ühenduse hüvesid: vaba liikumist ja avatud tööturgu. Kuigi nad samastavad end sisemiselt Venemaaga, on viimane tegelikult nende jaoks võõras riik. «Nad ei ole seal kunagi käinud ja kui nad Venemaale ka läheksid, tunneksid nad end seal võõrana,» sõnab Oletsnovitš.
Vanema põlvkonnaga on teised lood. «Nende seas on palju inimesi, kes kaotatud paradiisi – Nõukogude Liitu – siiani taga igatsevad,» ütleb ta. Nad usuvad, et tänapäevane Venemaa suudaks neile samu hüvesid pakkuda, mida kunagi tegi Nõukogude Liit. «Asi pole niivõrd poliitilistes tegurites, vaid sotsiaalses heaolus: tasuta tervishoid, kõigile töökohad, madala kommunaalkulud,» selgitab Oletsnovitš. Vaba liikumine või töövõimalused Suurbritannias ei tähenda neile midagi, sest nad on välismaal töötamiseks liiga vanad ja reisimiseks pole lihtsalt raha. «On veel üks oluline tegur: Venemaa määratu suurus. Läti on väike riik, Venemaa suur. Nad ütlevad: ma ei taha kuskil väikses kohas elada, ma tahan kuuluda millessegi suurde,» ütleb Oletsnovitš.
Oletsnovitš ei usu, et kui Daugavpilsis korraldataks referendum, hääletaks enamik inimesi Venemaa poolt. «Daugavpilsi venelased on Krimmi venelastest erinevad,» sõnab mees. «Kuigi mõlemad ühendab Nõukogude Liidu minevik, on Krimmi venelased veendunud, et nende esiisad kaitsesid seda maad sõdades, nad tõesti usuvad, et see kuulub Venemaale. Enamik Daugavpilsi venelasi on aga teadlikud, et nad on selles riigis sisserändajad – isegi kui see toimus kaua aega tagasi,» ütleb Oletsnovitš.
Daugavpilsi elanik Vita Jahhimovitša arvab üldiselt, et Venemaa tegevus Ukrainas oli õige, kuid naise sõnul on ka kurb, et need sündmused on avaldanud negatiivset mõju Daugavpilsi venelaste ja lätlaste suhtele. «Oleme palju aastaid õppinud üksteist sallima, kuid nüüd on see kõik ühe hetkega kadunud. Lätlased hakkasid vaikselt seda mõistma, et vene pensionär ei suuda enam läti keelt ära õppida, sest ta on liiga vana. Venelased olid omalt poolt õppinud mõistma, et lätlaste jaoks on läti keel väga oluline. Kuid nüüd on inimesed jälle hakanud üksteisest mustvalgetes kategooriates mõtlema,» räägib Jahhimovitša.