Milline oli välisministrite kohtumise tulemus?
See kohtumine on oluline kahel tasandil. Esiteks, kõige tähtsam on see, et me arutasime, millised võivad olla Venemaa Ukraina vastu suunatud agressiooni järeldused NATO liikmesriikide liitlaste julgeolekule.
Esialgsed mõtted ja järelmid olid selles mõttes olulised, et kõik jõudsid arusaamale, et Venemaa on muutunud Ukraina vastu sõjalise jõu kasutamisel ettearvamatuks. Venemaa on täiesti teadlikult loobunud järgimast rahvusvahelist õigust, ÜRO põhikirja, kõikvõimalikke endale võetud kohustusi.
Ainuke ilmne järeldus NATO jaoks tervikuna on see, et oht, riskitase on tõusnud ning me peame olema valmis kõikvõimalikeks ootamatusteks. Kõik Venemaaga piirnevad liikmesriigid on kõrgendatud ohu tsoonis. Selles tsoonis oleme meie, Läti, Leedu, Poola, aga selgelt ka Musta mere äärsed liitlased Rumeenia ja Bulgaaria.
Kas Ukraina kriisi ajal kõlama hakanud loosung «NATO on ühtsem kui kunagi varem» vastab siis praegu tõele?
Jah, see vastab täiesti tõele ja see on instinktiivne ja loomulik reaktsioon.
Poolakad tulid siia kindla sooviga saada endale NATO baasid.
«Baas» on imelik sõna, sest igaüks täidab selle oma sisuga. Ega ma ka täpselt tea. Töötame selle kallal.
Eestis ei räägi me mitte niivõrd baasidest, kuivõrd NATO alalisest kohalolekust. Mis vormis see olema saab, on veel väljamõtlemise asi. See sõltub ühelt poolt sellest, kuidas me ise kohalolekut ette kujutame. Teisalt sõltub see nendest liitlastest, kes on valmis meile tulema – mis kujul, mil moel on nad valmis seda tegema.