R, 30.09.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Ilves: küberkonflikt on siiani tundmatu maa

Kadri Veermäe
, välisuudiste toimetaja
Ilves: küberkonflikt on siiani tundmatu maa
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Jane Holl Lute, Mikko Hyppönen ja
Toomas Hendrik Ilves.
Jane Holl Lute, Mikko Hyppönen ja Toomas Hendrik Ilves. Foto: SCANPIX

«Küberkonflikt on tänaseni tundmatu maa. Me elame maailmas, kus leidub ikka kahtlejaid, et toimuvad valitsuste tellitud küberrünnakud,» sõnas Eesti president Toomas Hendrik Ilves täna Lennart Meri konverentsil küberturvalisusele pühendatud paneelis.

Viirusetõrjeprogrammide tootja F-Secure ekspert Mikko Hyppönen ütles, et Edward Snowdeni paljastused lõpetasid utoopilise suhtumise internetti. «Eestis 2007. aastal toimunud küberrünnak ja aasta hiljem Gruusiat tabanud küberrünnak olid äratuskõneks,» ütles Hyppönen. Siiski rõhutas ta, et kuigi Snowden paljastas ulatusliku jälgimisprogrammi, ei käitu USA oma internetikasutajatega üldse väga halvasti ümber. «USA ei tsenseeri kasutajatele intenetti, meie Soomes näiteks teeme seda. Kui Venemaa või Hiina oleksid USA rollis, siis nemad kasutaksid oma positsiooni tunduvalt halvemini ära,» ütles Hyppönen.

Ilves lisas, et Snowden paljastas vaid selle, mis on tegelikult kogu aeg toimunud. «Valitsused ei tee internetis aga midagi sellega võrreldavat, mida firmad teevad inimeste ja nende tegevuse jälgimiseks,» ütles Ilves. Küberturvalisusega tegelemine on tema hinnangul üsna lühikese ajalooga. «Müncheni julgeolekukonverentsil ilmus küberturvalisuse teema kavva alles kolm aastat tagasi,» ütles Ilves.

«Internetis ei saa teha midagi, mis oleks täiesti turvaline,» ütles aga USA küberturvalisuse nõukogu president Jane Holl Lute. Ta tõi ka välja, et kuigi valitsuste ülesandeks on ka julgeoleku tagamine, pole keegi ühelegi valitsusele andud mandaati küberturvalisusega ümber käimiseks. Lute’i hoiatas, et kui praegused protsessid jätkuvad, langeb internetivabadus ohvriks.

Märksõnad
Tagasi üles