Saada vihje

Noriega läheb Prantsusmaal kohtu ette

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Toimetaja: Jürgen Tamme
Copy
Manuel Noriega 1989. aastal.
Manuel Noriega 1989. aastal. Foto: Reuters/ScanPix

Pärast enam kui 20 Ühendriikides veedetud vangla-aastat astub Prantsusmaale välja antud Panama endine liider Manuel Noriega taas kohtu ette.

Miami kohus mõistis Noriega 1992. aastal uimastiveo, väljapressimise ja vandenõu eest 40 aastaks vangi, kuid mees vabanes siiski varem karistusaja lühendamise ja hea käitumise tõttu. Prantsusmaal võib Noriegat süüdimõistmise korral aga oodata ees veel kümneaastane vanglakaristus, kuna teda süüdistatakse rahapesus, vahendas BBC.

Uudisteagentuuri AFP teatel vältab kohus kolm päeva, kuid süüdistus võidakse 76-aastasele Noriegale esitada alles mitme kuu pärast. Noriega kaitsjate sõnul hoitakse meest Pariisi Sante vanglas ebainimlikes tingimustes ning tema üle ei saa kohut mõista, kuna Noriega on endine riigipea, mistõttu on tal immuunsus.

Noriega oli varasem Ühendriikide soosik, kes 1970. aastate alguses varustas Luure Keskagentuuri infoga Kesk-Ameerika vasakpoolsete liikumiste kohta. Seetõttu aktsepteerisid Ühendriigid tema tegevust narkokaubanduses, kuid 80ndate lõpus otsustasid keerukast liitlasest vabaneda, süüdistades teda narkokaubanduses ja rahapesus.

1988. aastal esitas USA justiitsministeerium Noriegale tagaselja kaks narkokaubandusega seotud süüdistust. Ühendriigid tegid Noriegale ka pakkumise lahkuda Panamast ja elada pagenduses, vastutasuks lubati loobuda tema vastu esitatud kriminaalsüüdistustest. Surve avaldamiseks kehtestasid Ühendriigid Panamale majandussanktsioonid ning 1989. puheks kahe riigi vahel ka lühiajaline sõda.

Ameeriklastel õnnestus Vatikani saatkonda põgenenud Noriega tabada. Miami kohus süüdistas Noriegat koostöös Colombia kokaiinikartellidega, kes kasutasid seda Kesk-Ameerika riiki sillapeana uimastite toimetamisel Ühendriikidesse ning mõistis Noriega 1992. aastal uimastiveo, väljapressimise ja vandenõu eest 40 aastaks vangi. Hiljem vähendati karistust 17 aastale.

Tagasi üles