Hiina provintsidest kohaletoodud sõdurid naersid oma ohvrite üle, kui tulistasid demokraatiat nõudvaid protestijaid Tiananmeni väljakul, selgus veresauna 25. aastapäevaks avalikustatud USA dokumentidest.
Tiananmenil rahvast tulistanud sõdurid naersid ohvrite üle
George Washingtoni ülikooli riikliku julgeolekuarhiivi dokumendid annavad ülavaate kaosest ja vägivallalainest, mis pühkis üle Hiina, kui võimud surusid 1989. aasta juunis julmalt maha tudengiliikumise.
Dokumentides kõneleb tundmatuks jääv tunnistaja, et rünnak protestijatele oli erakordselt julm eesmärgiga tekitada hulgaliselt inimohvreid.
«Mujalt Hiinast toodud 27. armee sõdurid ei rääkinud Pekingi murret ja naersid, kui tulistasid suvaliselt inimesi, kes neile ette jäid,» rääkis pealtnägija.
Hiina võimud tugevdasid sel nädalal Pekingis Tiananmeni (Taevase Rahu väljaku) veresauna 25. aastapäeva eel julgeolekumeetmeid.
Pekingi kesklinnas asuva väljaku naabruskonnas patrullisid politseinikud ja poolsõjaväelised üksused, politsei kontrollpostid olid mehitatud. Võimud on aastapäeva eel samuti pidanud kinni, saatnud Pekingist välja või pannud koduaresti kümneid kunstnikke, ajakirjanikke, advokaate ja teadlasi.
1989. aasta demokraatiameelsete protestide ja nende mahasurumise arutamine on Hiinas keelatud. Hiina relvajõud tungisid tolle aasta 3. ja 4. juunil soomusmasinate toel Pekingi kesklinna, tappes sadu demonstrante ja pealtvaatajaid.
USA kutsus teisipäeval Hiina võime üles vabastama poliitaktiviste, kes võeti kinni Tiananmeni veresauna tähtpäeva lähenedes.
USA välisministeeriumi eestkõneleja Marie Harf ütles, et Hiina on kasvav ja kiirestiarenev riik, mis võiks anda rohkem ruumi poliitilisele diskussioonile.