E, 2.10.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Helsingit raputab ajaloo suurim pistiseskandaal

Facebook
Comments
Vaade Helsingi kesklinnale.
Vaade Helsingi kesklinnale. Foto: SCANPIX

Helsingi linn on väidetavalt jäänud ilma enam kui miljonist eurost, kadunud raha jäljed viivad koguni Monacosse, kirjutab tänane Helsingin Sanomat.

Tegemist on linna suurima pistiseafääriga, mis kohati sarnaneb kriminaalromaaniga.

«Muidugi oli tegemist kuriteoga. Kui saaks ajaratast tagasi keerata, siis ma nii enam ei teeks,» rääkis 60ndates mees 2012. aasta juunis läbi viidud ülekuulamisel. «Ülesande lihtsus ja soodne olukord haarasid mind endasse.»

Niisuguse ülestunnistuse andis 63-aastane mees, kes varem töötas Helsingi ehitusametis projektijuhina. Ta on laiaulatusliku pistiseloo peamisi kahtlusaluseid.

Ajalehe andmetel kahtlustab politsei, et kõnealune projektijuht ja veel kümmekond inimest põhjustasid oma tegevusega Helsingi ehitusobjektidel linnale 1,5 miljoni euro suuruse kahju.

Arvatav seadusrikkumine leidis aset aastatel 2003-2011.

Peamiseks kahtlusaluseks olev ehitusinseneri haridusega mees sai ebaseadusliku tegevusega tulu ligi 400 000 eurot. Politseinike kahtluste järi on ta süüdi usalduse kuritarvitamises, pistise võtmises ja pettuses.

«Ma pole saadud raha kulutanud ja ma pole üldse selline, kes tunneks raha kulutamisest rõõmu,» jutustas kahtlustatav ülekuulamisel.

Politseikoer leidis mehe juurest kodust sularahana 115 000 eurot.

Politsei oletab, et aastaid kestnud seadusrikkumiste käigus nö hangiti raha võltsitud arvete abil. Lisaks arvavad uurijad, et ehitusameti töötajad võtsid firmadelt vastu kinkekaarte. Riigiametnike reisid viisid neid näiteks Hispaaniasse, Venemaale, Portugali, Sloveeniasse ja Läti pealinn Riiga.

Peamiseks kahtlusaluseks olev projektijuht käis pistisena saadud rahade eest vormel-1 Monaco GP etappi vaatamas ja Tais puhkamas.

Lisaks pististele sisaldab kriminaalasi arvatavasti ka rahapesu ja Ford Mondeo ostmist.

Helsingin Sanomate oletusel jõuab laiaulatuslik ja mahukas uurimismaterjal kohtusse selle aasta septembris.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles