Saada vihje

Merkel luureskandaalist: me ei ela enam külma sõja aegadel

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Angela Merkel.
Angela Merkel. Foto: SCANPIX

Ühendriikidel ja Saksmaal on usaldusväärse partnerluse kohta erinevad seisukohad, ütles Saksa liidukantsler Angela Merkel.

«Peab alati meeles pidama, et see isik üle laua, kellega me koos töötame, võib samal ajal töötada veel kellegi heaks, mis minu jaoks ei ole usaldusväärne partnerlus,» ütles Merkel usutluses telekanalile ZDF. «Siin on meil kahtlematult erinevad vaatenurgad ja me peame omavahel sellest rääkima.»

Samuti märkis Merkel, et külm sõda on läbi ning julgeolekuteenistused peaksid keskenduma tähtsamatele ülesannetele. Siiski avaldas kantsler lootust, et koostöö Ühendriikidega jätkub.  

Berliin andis neljapäeval kõrgeimale USA luureametnikule Saksamaal korralduse spionaažisüüdistuste tõttu riigist lahkuda. Pole teada, kas luureametnik on Saksamaalt juba ka välja saadetud.

Saksamaa ja Ühendriikide omavahelist suhet varjutab luureskandaal. Sel nädalal otsis Saksa politsei Berliinis läbi väidetavalt Saksa sõjaväeohvitseri kodu ja kontori. Meest kahtlustatakse salajaste andmete andmises Ühendriikidele.

Möödunud kolmapäeval võeti vahi alla aga Saksa välisluureteenistuse (BND) 31-aastane kaastöötaja, kes kohaliku meedia andmeil oli edastanud raha eest andmeid parlamendikomisjoni kohta, mis uurib välisriikide luureteenistuste tegevust Saksamaal.

Saksa tabloid Bild kirjutas julgeolekuallikate informatsioonile tuginedes, et kahtlustatav andis Ühendriikide Luure Keskagentuurile (CIA) salajasi dokumente üle veel 1. juulil. Nädalalehe Bild am Sonntag andmeil on kahtlusalune võtnud omaks 200 dokumendi ameeriklastele üleandmise.

Väidetavalt jõudsid Saksa võimud nuhile jälile, kui kahtlustatav saatis mai lõpus Vene konsulaadile e-kirja ettepanekuga pakkuda informatsiooni. Kirjale olid manusena lisatud dokumendid. BND sai mehe kätte võltsi Vene e-posti aadressi kasutades. Siis selguski, et nad tabasid isiku, kel on koduarvutis spetsiaalne rakendus CIAga suhtlemiseks. Tegemist polnud siiski Saksa välisluure agendiga, vaid andmeanalüütikuga.

Tagasi üles