Professor: NSVL nuhkis Soome järele teleksisse pandud lisaseadme abil

Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Nõukogude luure jälgis Soome siseinfo liikumist teleksisse paigutatud lisaseadme abil.
Nõukogude luure jälgis Soome siseinfo liikumist teleksisse paigutatud lisaseadme abil. Foto: Caro / Scanpix

Nõukogude Liit jälgis 1970ndate alguses Soome Moskva saatkonna salajast kommunikatsiooni teleksisse paigutatud lisaseadme abil.

Venelaste paigutatud seadme abil muudeti signaali tugevust vooluvõrgus vastavalt teleksimärkide rütmile, vahendas

STT.

Kõnealused märgid jõudsid väljaspool saatkonda olevate nõukogude luureametnikeni.See vahejuhtum leiab esmakordselt kajastamist Turu ülikooli poliitilise ajaloo professori Timo Soikkaneni kirjutatud välisministeeriumi ajaloosarja kolmandas osas «Presidendi minister II» (kirjastus Otava).

Soikkanen leidis spionaaži paljastava informatsiooniga märkmed juhtumiga seotud esemete hulgast. Ülestähendused antakse välisministeeriumi arhiivi.

Ministeeriumi kommunikatsioonijuht Ensio Hirvoneni kõrvadeni jõudsid 1972. aasta lõpus kuulujutud sellest, et Nõukogude Liidu võimud suudavad dešifreerida Soome diplomaatilisi salasõnumeid.

Seetõttu viidi saatkonnas olnud teleksiaparaat kontrollimiseks Helsingisse. Pärast uuringuid leiti põhja alt lisaseade. Ilmselt oli see teleksile külge pandud 1970. aastal rongis, mis toimetas aparaadi postisaadetisena Moskvasse.

«Välisministeeriumi ja Moskva suursaatkonna vahelised salasõnumid on viimase paari aasta jooksul jõudnud nõukogude ametivõimude valdusesse,» oli Hirvoneni otsus.

1970ndate keskel viidi hoones läbi kapitaalremont. Siis leiti peaaegu igast toast mikrofon. Ka põrandalaudade alt leiti ülearuseid kaableid, mis viisid naabermajja.

Sarnaseid luureseadmeid leiti teistestki Idaploki riikides asuvatest Soome saatkondadest.

Eelpool mainitud teleksijuhtum on väike detail Soikkaneni 600-leheküljelises raamatus. Ta kirjeldab välisministeeriumi värvikaid aegu aastatel 1970-1981 ehk president Urho Kaleva Kekkoneni ametiaja lõppu.

Soikkaneni eelmine raamat hõlmas ministeeriumi tegevust ajavahemikus 1956-1969.

Välisministeeriumi ajaloosarja esimene osa ilmus 20 aastat tagasi ja selle autoriks oli professor Jukka Nevakivi.

Soikkaneni ajalooraamat ilmub homme ja sellega tähistatakse välisministeeriumi 90. sünnipäeva.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles