USAs sündinud islamivaimulik sattus musta nimekirja

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Toimetaja: Jürgen Tamme
Copy
Anwar al-Awlaqi.
Anwar al-Awlaqi. Foto: SCANPIX

Washington lisas Ühendriikides sündinud islamivaimuliku Anwar al-Awlaqi terrorismi toetavate isikute musta nimekirja, kuna teda kahtlustatakse sidemetes terrorirühmitusega al-Qaeda.

Ühendriigid külmutasid al-Awlaqi vara ja keelasid tal reisimise USAsse, ka ei saa ameeriklased saata radikaalsele islamivaimulikule annetusi, vahendas BBC.

«Anwar al-Awlaqi on tõestanud, et ta on äärmiselt ohtlik ning pühendunud ameeriklaste ja ülejäänud maailma vastastele veristele rünnakutele,» kommenteeris Ühendriikide ametnik Stuart Levey.

Al-Awlaqi kolis pärast 2001. aasta 11. septembri rünnakuid Jeemenisse, kus ta teeb USA andmetel ettevalmistusi inglisekeelse propagandistliku online-väljaande avamiseks, mis peaks aitama värvata al-Qaedale uusi liikmeid Ühendriikidest ja Euroopast.

Ka on al-Awlaqi julgustanud Ühendriikide sõjaväes teenivaid moslemeid tapma armeekaaslasi. Seejuures tõi al-Awlaqi moslemitele eeskujuks USA armees teeninud Jordaania päritolu muhameedlasest psühhiaatri Nidal Malik Hasani, kes avas mullu novembris Texase osariigis asuvas Fort Hoodi sõjaväebaasi meditsiinilise ülevaatuse keskuses sõdurite pihta tule ning tappis 13 inimest.

Al-Awlaqi, keda on mainitud ka kolme 11. septembri lennukikaaperdaja mõjutajana, õigustas Ühendriikide tsiviilisikute vastu suunatud rünnakuid sellega, et nad on osalised sõjas, kuna on valinud ametisse USA valitsuse.

Islamivaimulikku seostatakse ka jõulude ajal luhtnud rünnakuga, kui nigeerlane Umar Farouk Abdulmutallabi üritas esimesel jõulupühal õhku lasta Amsterdamist Detroiti teel olnud reisilennukit, mille pardal oli 290 inimest.

Mitmete ekspertide teatel on al-Awlaqil Ühendriikides tuhandeid järgijaid ning seega peavad võimuorganid väga tähelepanelikud olema.

Ühendriikide julgeolekuasutused peavad üha sagedamini rinda pistma kodumaiste äärmuslastega, kelle välimus ja aktsent ei lange kokku laialt levinud stereotüüpidega terroristidest. Äärmusluse levikule aitab kaasa internet, mille abil karismaatilised usujuhid endale uusi järgijaid koguvad.

Tagasi üles