Kindral Breedlove: NATO peab valmistuma «roheliste mehikeste» probleemiks

Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Kindral Philip Breedlove.
Kindral Philip Breedlove. Foto: SCANPIX

NATO Euroopa vägede ülemjuhataja kindral Philip Breedlove’i sõnul pole NATO-l plaane sekkuda allianssi mittekuuluvas Ukrainas, küll aga peaksid Ida-Euroopa liitlased alustama ettevalmistusi võimalikuks «roheliste mehikeste» tõrjumiseks.

«Kõige tähtsam ülesanne on valmistada riik ette «roheliste mehikeste» probleemiks või venekeelse elanikkonna organiseerumiseks,» rääkis Breedlove täna Saksa ajalehes Die Welt ilmunud intervjuus.

Nagu selgitab intervjuud vahendanud ajaleht New York Times, mõtleb kindral «roheliste mehikeste» all olukorda, mis toimus Krimmis enne selle Ukraina territooriumi annekteerimist ehk eraldusmärkideta Vene võitlejate imbumist riiki.

«Kuidas me koolitame, organiseerime ja varustame politsei ja liitlaste kaitseväelased sellega toime tulema?» sõnas Breedlove.

«Kui me näeme selliste asjade toimumist NATO riigis ja saame seda omistada agressorriigile, on see artikkel viis. Sellele antakse sõjaline vastus,» lubas NATO kindral.

Kiiev ja lääne valitsused vaatavad nüüd, kas Venemaa sekkub, et toetada sissepiiratud mässulisi Ukraina venekeelses idaosas, märkis New York Times ning lisas: «Mõned kaitseeksperdid on öelnud, et Putin võib vaadata ka varem Nõukogude Liitu kuulunud Balti riikide poole, kus on suured vene vähemused, nagu Eesti või Läti.»

Pärast Ukraina kriisi puhkemist on NATO astunud terve rea samme – esialgu ajutise iseloomuga, et tugevdada julgeolekut oma idapiiril. Tuleva kuu alguses Walesis toimuval tippkohtumisel pannakse paika ilmselt püsivamad ja laialdasemad meetmed.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles