Sõjalise julgeoleku mõttes räägitakse neil päevil tõsiselt muutunud keskkonnast. Kui palju tunnetate teie muutuvat julgeolekukeskkonda oma ärivaldkonnas?
Ma tegelen selle valdkonnaga juba 20 aastat. Arvutijulgeolek muutub iga päev.
Aga kas praegu n-ö kõrgpoliitikas toimuv annab ka teie töös end lisaks tavapärastele muutustele tunda?
Loomulikult. Viimase viie-kuue aastaga on inimeste teadlikkus riikide tegutsemisest selles vallas kõvasti kasvanud – nad tegutsesid mainitud valdkonnas muidugi juba varem, aga vähesed teadsid sellest. Kogu Edward Snowdeni juhtum loomulikult mängis ka oma rolli, aga teadlikkus kasvas juba ennegi.
Ukraina arengud või arengud ükskõik kus mujal maailmas – näiteks Süüria sõda – on teinud inimesed palju teadlikumaks rahvusriikide rollist ning sellest, kuidas rahvusriigid kasutavad ära arvutiturbe puudusi või ka lihtsalt oma võimu võrkude üle. Näiteks Süüria on korduvalt olnud internetist ära lõigatud.
Mitte et arvutiturve poleks juba niigi keeruline valdkond, nüüd on meil lisaprobleeme.
Kas see, et Venemaa on võtnud kaunis agressiivse hoiaku, põhjustab teie klientidele lisaprobleeme?
Klientidega suheldes vaid natuke. Küll aga tunnen seda oma heategevuslikus töös – nagu näiteks siia, Riia julgeolekukonverentsile tulin esinema täiesti tasuta, ei lase isegi oma lennukipileteid kinni maksta, tahan olla täielik lobisti vaste, ma olen hobist. Küberrünnakud rahvusriikide vahel on kahtlemata intensiivistunud.
Teadlikkus, mis tuli NSA (USA riiklik julgeolekuagentuur) dokumentide lekkest, pani ka firmad oma infrastruktuuri üle vaatama. Kui sind mainitakse NSA dokumendis, hakkad sa mõtlema, et äkki oleks siin vaja üht-teist kontrollida.