E, 5.06.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Uruguai valib täna mantlipärijat maailma kõige vaesemale presidendile

Postimees
Facebook Twitter
Comments
Ka valimas käis ametist lahkuv Uruguai president  José Mujica täna oma vana Volkswagen põrnikaga.
Ka valimas käis ametist lahkuv Uruguai president José Mujica täna oma vana Volkswagen põrnikaga. Foto: Natacha Pisarenko/AP

Uruguays valitakse täna uut presidenti, sest populaarse riigipea José Mujica lubatud ametiaeg saab otsa.

Valimisjaoskonnad avati kell üks Eesti aja järgi.

Suure tõenäosusega saab uueks presidendiks Mujica eelkäija vähiarst Tabare Vazques, kellel on valimiste teise vooru vältimiseks vaja esimeses voorus koguda üle 50 protsendi kõikidest häältest.

Tema peamiseks rivaaliks on jurist ja endise presidendi poeg Luis Lacalle Pou.

Foto: SCANPIX

79-aastast Mujicat peetakse kõige vaesemaks presidendiks, sest ametlike dokumentide järgi kuulub talle vaid 1987. aasta Volkswagen. Oma 9000 euro suurusest palgast annetab ta aga väidetavalt iga kuu 90 protsenti heategevuseks ja oma partei toetuseks.

Mujical pole pangakontot ega muid varasid, ka kirjutas ta väikse lillekasvatustalu oma abikaasa nimele. Tema 23 aastat vana sõiduauto VW Beetle’i hinnaks on ligi 1500 eurot ehk 23 500 krooni.     

Mujica on endine vasakpoolse sissiliikumise Tuparamos liidreid ning tema tagasihoidlik elustiil ja maalähedane hoiak on teinud ta populaarseks nii kodus kui välismaal.

Ta keeldus kolimas ametlikku residentsi ja eelistab sellele senaatorist abikaasale kuuluvat lihtsat maja pealinna Montevideo äärelinnas.

Kontrastiks presidendile on asepresident Danilo Astori, kelle varandus tuludeklaratsiooni järgi on 250 000 dollarit ehk 3,2 miljonit krooni. Talle kuulub maja ja riigipea VW Beetle’ist kümme korda kallim auto.    

Möödunud aastal seadustas Mujica kanepi müümise meelelahutuslikel eesmärkidel. Ta selgitas, et Uruguai katsetab uusi viise võitluses narkosõltuvuse ja –kuritegevuse vastu, sest senised on kõikjal läbi kukkunud.

Tema partei toel seadustati Uruguais möödunud aastal ka samasooliste abielu. Seadusega muudeti ka abiellumise vanust, tüdrukute 12 ja poiste 14 eluaasta asemel tohivad nad nüüd abielluda alles 16. eluaastast.

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles