Postimees esitab kokkuvõtte arutelul osalenute seisukohtadest.
Moderaator: Alustame kriisist, mis meid kõiki mõjutanud on.
Jevgeni Gontmahher (Moskva Kodanikuinitsiatiivi komitee asejuht): Olukorra muudavad veel keerulisemaks Venemaa sotsiaalmajanduslikud probleemid. Sealjuures töötab Venemaa propaganda nii hästi, et suurem osa Venemaa elanikest arvab, et Moskva välispoliitika on õige ja õigustatud ja minu jaoks on see väga halb. See on meie suur kaotus.
Sellest hoolimata on võimalusi. Kunagi mängis olulist rolli raadio Vabadus, ent mõned aastad tagasi arutas USA suisa selle sulgemist, sest leiti, et selleks ei ole enam vajadust. Usuti, et Venemaa on muutunud. See oli lääne suur viga.
Riik püüab võimalikult erinevate kanalite kaudu rahvast kontrollida. Välisagentide seadus püüab takistada kontaktide loomist. See on kõik väga halb ja kurb. Suurem osa kodanikuühiskonna aktiviste meie riigis ei ole valmis sellega rinda pistma. Arvan, et olud hakkavad peagi muutuma. Sest kriisi tingimustes muutuvad järjest põletavamaks ka sotsiaalsed küsimused.
Peame tõestama Venemaal, et Euroopa mudel on eluks mugavaim ja parim. Selleks on oluline levitada euroopalikke väärtusi.
Moderaator: Kuidas näha Venemaa kodanikuühiskonda, kui küsitluste andmetel on ainult kaks protsenti inimestest huvitatud aktiivne kodanik olemisest ja ainult 9 protsenti tunneb vastutust riigi tuleviku ees?
Svetlana Makovetskaja (Permi analüüsi ja sõltumatu teadustöö keskuse GRANI direktor): Inimeste hulk, kes millegagi seotud on, on ikkagi palju suurem, kui see hulk, kes seda sotsioloogidele kinnitab ja selleks on põhjust. Vabatahtlik tegevus on siiski olemas.