Saada vihje

Auschwitzi muuseumi külastas rekordarv inimesi

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Auschwitzi koonduslaagri sissepääs
Auschwitzi koonduslaagri sissepääs Foto: SCANPIX

Poola lõunaosas Teise maailmasõja ajal asunud Auschwitz-Birkenau surmalaagri asupaika rajatud muuseumi külastas mullu rohkem kui poolteist miljonit inimest.

Auschwitzi Muuseumi teatel läbis möödunud aastal kuulsa koonduslaagri väravad rekordarv ehk 1 534 000 inimest. Varasem rekord pärines 2012. aastast, kui kaheksa aastat tegutsenud muuseumi külastas 1,43 miljonit inimest. Võrdluseks, veel 2001. aastal jäi külastajate arv alla poole miljoni ning miljoni külastaja tähiseni jõuti 2008. aastal.

Muuseumi töötaja Pawel Sawicki sõnul oli külastajate seas kõige rohkem poolakaid, kuid kohalike külastajate arv on aastate jooksul langenud. Nii käis muuseumis veel 2011. aastal 610 000, kuid mullu veidi alla 400 000 poolakat. Seda on muu hulgas põhjendatud muudatustega Poola kooliprogrammis.

Välisriikidest saabus mullu kõige rohkem – 190 000 – külastajat Ühendkuningriigist. 92 000 külastajat saabus Ühendriikidest, 84 000 Itaaliast ja 75 000 Saksamaalt. Neile riikidele järgnesid nimekirjas Iisrael, Hispaania, Prantsusmaa, Tšehhi, Lõuna-Korea.  

Poola lõunaosas asuv Oświęcimi linna sõjaväegarnison muudeti koonduslaagriks 1940. aastal, kui riik oli okupeerinud natsionaalsotsialistliku Saksamaa vägede poolt ja sinna toodi esimesed rongitäied vange, kes olid peamiselt Poola vastupanuvõitlejad.

Lähedalasuva Birkenau surmalaagri ehitustöödega alustati 1941. aastal ning täisvõimsusel rakendati see tööle kaks aastat hiljem.

Erinevatel andmetel tapeti või suri kurnatuse, haiguste ja nälja tagajärjel 1945. aastani tegutsenud Auschwitz-Birkenau surmalaagris kuni poolteist miljonit inimest. Suurem osa ohvritest olid juudid, kuid hukkunute seas oli ka mustlasi, sõjavange, poliitilisi vange ja vaimulikke.

Pärast natsionaalsotsialistliku Saksamaa langemist tegutses aastail 1945-1947 seal NKVD laager.

Tagasi üles