Seekordsele islamiseerumisvastasele Pegida-protestile Dresdenis kogunes poliraewi hinnanguliselt umbes 17 500 inimest, kuid see, et nad kõik moslemite ülevõttu kardavad, puruneb inimestega vesteldes kiiresti kildudeks. Meeleavaldajaid ühendab eelkõige see, et nad on rahulolematud, kuid selle allikaid on palju ja need on erinevad.
PM Dresdenis: Pegida protestil lehvivad ka Vene lipud ja levib nördimus
Pensionär Gerhardile põgenikeprobleem niivõrd palju muret ei valmista, kui Saksamaa praegune Venemaa-poliitika. «Eestlastega pole sellest mõtet rääkida, te olete ju NATOs,» sõnab ta alustuseks. See, et seda on ka Saksamaa, pole mõtet väita – Gerhardi järgmine idee ongi, et riik võiks sealt välja astuda. NATO-vastasust kohtab meeleavaldusel palju – mitmed protestijad kannavad kaasas silte: «Välja NATOst!» ja «Ameeriklased, minge koju!»
Ühe ühise joonena on näha peale Saksa lippude esinemissageduselt kohe teisel kohal Venemaa lippe ja nende kandjad tahavad kui ühest suust suust sõbralikumaid suhteid Moskvaga. Peamiseks takistuseks olevat siinkohal Ukraina kriis, millesse protestijate väitel tahetakse kiskuda ka Saksamaad. Nemad on kategooriliselt selle vastu.
Protestijate põhimassi moodustavad keskealised mehed ja naised, lastega perekondi on näha vähe ja ka 20. eluaastates noori vähe. Viimased on kogunenud Teatriplatsi kõrval asuvale Lossiplatsile, kuhu võimude hinnangul tuli umbes 5000 inimest. Protestilaagrite võimalikke kokkupuutepunkte eraldavad politseisõidukid ja arvukad seadusekaitsjad.
Pool tundi pärast meeleavaduse ametlikku algust hakkab esinema Hitleri-foto ja immigrandivaenulike kommentaaride tõttu Pegida juhatusest tagasi astuma sunnitud olnud Lutz Bachmanni asemel selle etteotsa astunud Kathrin Oertel. Äsja 37-aastaseks saanud naine –talle lauldakse väljakul esinemise eel sünnipäevalaulu – pühendab oma sõnavõtu suuresti sellele, kuidas Pegidat üritatakse küll erinevate meetoditega takistada ja teisalt jälle poliitikasse tõmmata. «Kuid me oleme poliitikaülene nähtus ja me koguneme kõigest hoolimata edasi,» lausub ta, saatjaks kuulajate juubeldused. Kõne vahele karjuvad kogunenud inimesed: «Wir sind das Volk!» (Me oleme rahvas) ja «Lügenpresse!», viimane viitab siis kogu Saksa meediale, mis nende liikumist mingi natsiühendusena üritab näidata.
NATO-vastasust Oerteli kõnest ei peegeldu, küll aga võtab ta ette islamiseerumisteema, mille lahendusena näeb ta Kanada ja Šveitsi stiilis karmimat immigrandipoliitikat. Järgnevad mitmed teised sõnavõtud, mille selgroo moodustavad Pegida-vastaste mõnitamine ja oma ürituse kiitmine.
Poolteist tundi pärast algust on kogunemine läbi ja meeleavaldajad lähevad laiali. Tuleb ka rõhutada, et kuigi Pegidat kirjeldadakse eelkõige islamiseerumisvastase üritusena, on tegu pigem kõige peavoolu vastasega, oma üleüldise pettumuse vaoshoitud väljaelamisena.