Briti luure otsib parlamendist Vene spioone

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Toimetaja: Jürgen Tamme
Copy
Suurbritannia parlamendisaadik Michael Hancock.
Suurbritannia parlamendisaadik Michael Hancock. Foto: http://www.mikehancock.co.uk

Briti julgeolekuteenistuse MI5 töötajad kuulasid taas üle Suurbritannia liberaaldemokraadist parlamendisaadiku Michael Hancocki assistendi, keda kahtlustatakse seotuses Vene luurega.

Nädalavahetusel teatas Sunday Times, et Briti vastuluureteenistuse töötajad kuulasid kolme nädala eest üle vastuolulise briti poliitiku abi Katja Zatuliveteri, kes on ka varem MI5 huviorbiiti sattunud, kirjutas guardian.co.uk.

Väidetavalt kahtlustatakse 25-aastast Venemaalt pärit assistenti Vene luure kasuks töötamises, kuid Suurbritannia siseministeeriumi esindaja ei soovinud kinnitada ega ümber lükata, kas võimud alustasid juhtunu osas ametlikku uurimist.

Leht pööras tähelepanu ka Hancocki tegevusele Strasbourgis, kus viimane paistis Euroopa Nõukogu Parlamentaarses Assambeeles (ENPA) silma Venemaa valitsuse seisukohtade toetajana. 2001-2009 ENPAs liberaalide ja demokraatide saadikutegruppi juhtinud ungarlase Mágyás Eörsi sõnul jahmatasid teda ning tema kolleege Hancocki Kremli-meelsed avaldused.

«See lugu ei üllata mind. Ma ei ütle, et Michael on spioon,» kommenteeris Eörsi. «Aga ma olen täiesti kindel, et venelased kasutavad Michaelit täiesti teadlikult. Ta on Lääne-Euroopa riikide parlamendisaadikutest kõige venemeelsem,» kritiseeris Eörsi.

«Kui kõneldi (Venemaa Föderatsiooni peaministrist Vladimir) Putinist, meediavabadusest või sõjast Gruusiaga, kaitses Michael alati Venemaad. [...] Tema sõnul on Venemaa täielikult välja kujunenud demokraatia,» lisas Eörsi.

Hancocki sõnul pole ta Vene riigilt aga mingisuguseid hüvesid saanud, ka on poliitik varem ümber lükanud tema assistenti tabanud kahtlustused, nimetades neid «täielikuks jamaks». «See pole minu probleem, vaid teiste inimeste isiklik probleem,» kommenteeris Hancock.

Paari päeva eest kirjutas aga ka Vene päevaleht Komsomolskaja Pravda, et Zatuliveteri seostatakse Vene luurega. Samuti tõmbas väljaanne paralleele juunis ilmsiks tulnud spiooniskandaaliga USA ja Venemaa vahel. Zatuliveter eitas aga igasugust seotust Vene luurega.

USAs tabatud kümme spiooni tunnistasid kohtus oma süüd, misjärel anti nad Washingtoni ja Moskva diplomaatilise kokkuleppe kohaselt Venemaale üle. Venemaa andis USA-le vastusammuna üle neli oma kodanikku, kellest kõik peale ühe olid süüdi mõistetud lääne luureteenistuste heaks luuramises.

Märksõnad

Tagasi üles