Ida-Ukraina separatistid piiravad Debaltsevet

Ida-Ukraina separatistid Debaltseve lähedal

FOTO: SCANPIX

Ida-Ukraina separatistid, kes üritavad Kiievi vägede kontrolli all olevat Debaltseve linna vallutada, on endi sõnul suutnud valitsusväed ülejäänud maailmast ära lõigata.

Laupäeval väitis Donetski separatistide üks liidreid, et on Debaltseve ja seal viibivad tuhanded Ukraina valitsusvägede sõdurid ümber piiranud. «Me piirasime Debaltseves sisse 8000 kuni 10 000 Kiievi hunta sõdurit,» rääkis Eduard Basurin Los Angeles Times’ile. «Ainus tee, mis ühendab neid teiste valitsusvägedega on ööpäev läbi suurtükitule all ja nad jäävad ellu vaid siis, kui tõstavad valge lipu ning annavad alla.»

Ukraina kõrgem sõjaväelane ütles, et olukord Debaltseves on tõsine, kuid mitte kriitiline. «Me hoiame positsioone kindlalt Donetskist Mariupolini ja ükski meie väeosa pole sisse piiratud,» lausus kindralmajor Aleksander Rozmaznin. «Vaenlase käes on pool Uglegorski linnast, kus käivad ägedad tänavalahingud, kuid nad ei saa kuidagi Debaltsevesse siseneda.»

Rozmaznini sõnul on separatistidel hea relvastus ja nad ründavad Vene tankide ning suurtükkidega. Ta lisas, et ka sajad Vene sõdurid võitlevad koos separatistidega. «Me võitleme peamiselt Vene sõdurite ja nende rasketehnika vastu. Me teame, et nad üritavad meid sisse piirata, kuid oleme selleks valmis ja nad on juba tundnud meie tugevat vastulööki ning kandnud suuri kaotusi.

Separatistidel suured kaotused

Ida-Ukraina separatistide sõnul on viimane vägivallapuhang nõudnud palju elusid ning need tagasilöögid on Venemaa poolt toetatud võitlejaid lõhestanud.

«Meie positsioone pommitati ja ma mõtlesin «Issand jumal, see on nii lähedal»,» kirjeldas Debaltseve lähedal viga saanud Artur Krasnõi Lutši haiglas telekanalile NBC. «Ma mäletan ainult mürsu tulistamise heli, plahvatust, tolmu ja järsku muutus kõik pimedaks.»

Teadvusele tulles nägi ta enda ümber laipu. «Vaatasin ringi – lihatükid kõikjal ja mõned laibad,» rääkis separatist, kes ei soovinud oma perekonnanime avaldada.

Selles rünnakus hukkus kolm Arturi kaasvõitlejat ja neli sai viga. Alates nädala algusest on Krasnõi Lutši haiglasse toodud üle 70 vigastada saanud separatisti. Haigla töötajad ei osanud öelda, kui palju võib olla hukkunuid kokku.

25 000 elanikuga Debaltseve asub Donetski linnast 58 kilomeetrit kirdes. Viimastel päevadel on lahingud seal piirkonnas sagenenud, sest linn asub strateegiliselt olulises kohas. Kui separatistid selle vallutaksid, saaksid nad oma kontrolli alla olulised teed.

Debaltsevest on sel nädalal põgenenud umbes tuhat inimest.

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles