R, 29.09.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Portnikov: kuidas Nemtsovi mõrv muudab Venemaad

Facebook
Comments
Garri Kasparov (vasakul) ja Boriss Nemtsov
Garri Kasparov (vasakul) ja Boriss Nemtsov Foto: AP / Scanpix

Ärge uskuge neid, kes nimetavad Boris Nemtsovi marginaalseks poliitikuks. Kahtlemata, viimastel aastatel oli ta Venemaal süsteemiväline poliitik, ent kaugeltki mitte marginaalne. Juba ametkohad, mida Nemtsov riigi juhtkonnas oli täitnud - tema isiklik lähedus Boris Jeltsinile, tema lühiajaline, ent reaalselt kestnud, "troonipärija" staatus -, lubavad kõnelda sellest, et taolise inimese mõrv pole sümboolne ainult tema toetajaile, vaid ka ühiskonna mõtlevale osale laiemalt, kirjutab Vitali Portnikov haggin.az's.

Nemtsov polnud pelgalt mees opositisooniridadest. Ta oli sellest samast kategooriast, kuhu kuulusid ühelt poolt Mihhail Kasjanov ja Vladimir Rõzhkov, kellest samuti said süsteemivälised opositsionäärid, ja teisalt varju jäävad Aleksandr Kudrin ja Anatoli Tshubais, või isegi selllised presidendiadministratsioonis tööd jätkavad ametnikud nagu Vladislav Surkov. Jah, need inimesed võisid olla leppimatud vaenlased, ent siiski kuulusid nad ühte ja samasse poliitilisse klassi - olgugi barrikaadide eri poolele lahknenuna. See, et ühte selle klassi esindajat võidi rahumeeli ja külmavereliselt maha lasta peaaegu mõne meetri kaugusel Kremlist - pole lihtsalt väljakutse igaühele nende seast. See on väljakutse kujunenud asjade seisule, kus repressiivaparaadi rolli täitis riik aga mitte killeri püstol.

Muidugi, poliitilised tellimusmõrvad leidsid Venemaal aset ka varem, ent kõik need jäävad peamiselt putinliku ajastu algusesse - eelmiseks tõsiseltvõetavaks opositsiooniliidriks, kes hukkus mitte lõpuni väljaselgitatud asjaoludel, oli Sergei Jushenkov 2003. aastal. 2006. aastal tapeti Anna Politkovskaja, ent see oli arveteõiendamine ajakirjanikuga, Venemaale tavaline asi; ajakirjanikud pole sel maal kunagi poliitilisse klassi puutumust omanud. Nii avab Nemtsovi mõrv uue poliitilise ajastu - samuti nagu avas selle aasta tagune Krimmi anastamine. Poolsaare annektsioon demonstreeris, et rahvusvahelise õiguse normid pole kirjutatud Venemaa juhtkonna jaoks.

Nemtsovi mõrv näitab, et Venemaal ei saa ükski, kes osutub olema võimu suhtes - ühes tema kahaneva nimekirjaga lubatavast - teispool barrikaadi, tunda end enam väljaspool ohtu.

Sel ööl ei saa ennustada Boris Nemtsovi mõrva tagajärgi. Küsimus pole isegi selles, kas see surm viib opositsiooni konsolideerumiseni - seni on tervelt mõtlev venemaalaste osa liiga väiksearvuline, et tema konsolideerumine võiks aidata riigil kuristikust välja ronida.

Küsimus on selles, kes ja kuidas võimul olles kasutab sellest mõrvast lähtuvat ühiskondlikku ja rahvusvahelist vastukaja konkurentidega arveteõiendamiseks. Võimuvõitlus Putini trooni ümber ei katke hetkekski - ja on täiesti võimalik, et just see võitlus tappiski Boris Nemtsovi.

Tõlkis Teet Korsten.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles