Saada vihje

Läti kapo: Venemaa rahastab leegionäride päeva vastast kampaaniat

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Leegionäride päev mullu Riias.
Leegionäride päev mullu Riias. Foto: SCANPIX

16. märtsil Lätis toimuva leegionäride mälestuspäeva vastast protestikampaaniat rahastab Venemaa, teatas Läti kaitsepolitsei juht Normunds Mežviets.

Mežviets ütles kohalikule televisioonile, et Venemaa rahastatavad organisatsioonid on Lätis väga aktiivsed. Mežviets tõi näiteks, et üks Venemaal nö kaasmaalaste kaitseks tegutsev fond on Belgias tegutseva vabaühenduse kaudu eraldanud 25 000 eurot meeleavalduste korraldamiseks Lätis 16. märtsil.

«Minu arvates on tegemist veel ühe tõendiga selle kohta, et sääraseid üritusi rahastab Venemaa ning et Lätis on rida isikuid, rühmitusi ja organisatsioone, kes tegutsevad Venemaa geopoliitilistes huvides. Fašismi taassünni või võitlusega neonatsismi vastu pole siin mingit pistmist,» märkis kaitsepolitsei ülem uudisteagentuuri BNS vahendusel.

Teises maailmasõjas natsionaalsotsialistliku Saksamaa mundrit kandnud sõjameeste mälestuseks peetav iga-aastane leegionäride mälestuspäev tekitab pingeid läti ja vene kogukonna vahel, pälvides ka rahvusvahelist tähelepanu. Kõige kriitilisemalt on üritustesse suhtunud Venemaa, mille esindajad on nimetanud Läti leegionäre SS-lasteks ning süüdistanud naabrit ajaloo ümberkirjutamises.

1943. aastal Hitleri korraldusel asutatud ja Relva-SSi koosseisu kuulunud Läti leegion polnud vabatahtlike üksus, nagu natsionaalsotsialistlik Saksamaa seda kujutada üritas. Valdavalt moodustasid kahe diviisi isikkoosseisu sundmobilisatsiooni käigus värvatud mehed.

Pagulusaastail hakkas sõjaveteranide ühendus Daugavas Vanagi Latvija 16. märtsi tähistama leegionäride päevana. 1998. aastal lisati see Läti sõdurite mälestamispäevana ka Läti ametlike tähtpäevade loetellu, kuid rahvusvahelise ja venekeelse elanikkonna survel kustutati juba järgmisel aastal riiklike tähtpäevade nimekirjast.

Tagasi üles