ÜRO ekspert: Põhja-Korea on röövinud sadu lääneriikide kodanikke

Marzuki Darusman

FOTO: SCANPIX

ÜRO inimõiguseksperdi Marzuki Darusmani sõnul on totalitaarne Põhja-Korea röövinud sadu lääneriikide kodanikke ning Haagi Rahvusvaheline Kriminaalkohus peaks neid röövimisi uurima.

ÜRO mandaadi all tegutsev uurimiskomitee avaldas juba aasta tagasi raporti, milles käsitletakse inimõiguste olukorda Põhja-Koreas, edastab Reuters.

Raporti kohaselt eiratakse selles riigis süstemaatiliselt inimõigusi, toimub poliitilisi mõrvu ning naisi sunnitakse aborte tegema.

Erilise vaatluse all olid Põhja-Korea suured vangilaagrid, kus inimesi aastakümneid kinni hoitakse.

ÜRO andmetel on Põhja-Korea tegelenud alates 1950. aastate lõpust süstemaatiliselt lääneriikide kodanike röövimisega.

Marzuki Darusman, kes on üks Põhja-Korea inimõigusolukorra raporti koostajatest, sõnas et Põhja-Korea agentide tegevus tuleks põhjalikult uurida ning seda peaks tegema Haagi Rahvusvaheline Kriminaalkohus.

Ta lisas, et Põhja-Korea on lasknud röövida väga palju inimesi ning selline käitumine on seni osa selle riigi poliitikast.

ÜRO asjatundja andmetel on Põhja-Korea agendid röövinud sadu lõunakorealasi, jaapanlasi ning veel mitmete riikide ja rahvuste esindajaid. Röövimiste kõrgpunkt oli 1960. – 1980. aastatel.

«Meie andmetel on Põhja-Koreas vanglates ja vangilaagrites näiteks ka Liibanoni, Malaisia, Rumeenia, Singapuri ja Tai kodanikke,» teatas Darusman.

Jaapan on uurinud aastate jooksul 881 oma kodaniku võimalikku inimröövi, mille taga võib olla Põhja-Korea.

Põhja-Korea nimetas nende riigi olukorda käsitlevat raportit väljamõeldiseks ja poliitiliseks ajujahiks.

Tagasi üles