NATO peasekretär Jens Stoltenberg ütles täna, et on pettunud Venemaa otsuses loobuda osalemisest Euroopa tavarelvastuse piiramise (CFE) lepingu ühise konsultatiivgrupi koosolekutel.
NATO peasekretär avaldas Venemaa otsuse üle pettumust
«Me oleme pettunud Venemaa otsuses peatada osalus CFE konsultatiivgrupis,» ütles Stoltenberg. «Me toetame endiselt kõiki relvastuskontrolli-alaseid püüdlusi ja usume, et leping on oluline,» lisas peasekretär, kelle sõnul on konsultatsioonid relvastuskontrolli üle olulised.
Venemaa välisministeerium teatas täna, et Moskva on valmis läbirääkimisteks Euroopa uue tavarelvastuse piiramise lepingu üle. Vene välisministeeriumi relvastuskontrolli osakonna juhina töötav Mihhail Uljanov ütles, et uus leping peab muu hulgas vastama uuele reaalsusele ning arvestama Venemaa huvidega.
Venemaa kehtestas 2007. aastal moratooriumi 1990. aastal allkirjastatud ja kaks aastat hiljem jõustunud CFE-lepingule, mis seadis piirmäärad toonastele alliansi ja Varssavi bloki riikide käsutuses olnud tavarelvastusele: suurtükkidele, tankidele, sõjalennukitele ning teistele lahingumasinatele.
Venemaa viitas oma põhjendustes sellele, et lepingut ei täida kõik NATO liikmesriigid, tuues välja ka Balti riigid. Viimased pole seda teinud tänaseni, viidates, et lepe ei ole uutele riikidele ühinemiseks avatud.
Sisuliselt keeras Venemaa moratooriumiga sümboolselt selja koostööle lääneriikidega, keeldudes vastu võtmast inspektsioone, ega jaga infot oma sõjajõudude kohta teistele lepingu osapooltele.
2011. aasta novembris teatas USA omapoolse vastusammuna, et nad ei luba Venemaa esindajatel enam Ühendriikide baase inspekteerida ega edasta enam iga-aastaselt andmeid oma sõjaväe kohta. USA eeskuju järgisid ka teised NATO liikmed.