Iraan ja kuus suurriiki - USA, Prantsusmaa, Suurbritannia, Venemaa, Hiina ja Saksamaa (P5+1 riigid) - jõudsid neljapäeval kokkuleppele lõpliku tuumaleppe parameetrites ning asuvad nüüd juuni lõpu tähtajaks kõikehõlmavat tuumalepingut koostama.
Iraani ja P5+1 riikide raamleppe põhipunktid
Iraani tuumakokkuleppe põhipunktid Ühendriikide välisministeeriumi andmetel:
- Iraan vähendab uraanirikastustsentrifuuge rohkem kui kahe kolmandiku võrra, kärpides neid 10 aasta jooksul 19 000-lt 6104-le.
- Iraani madalrikastatud uraani varusid, mida on praegu tuumapommi jaoks vajalikule tasemele rikastamise korral piisavalt mitme pommi valmistamiseks, vähendatakse 15 aasta jooksul 10 000 kilogrammilt 300-le.
- Iraan ei ehita 15 aasta jooksul uusi uraanirikastustehaseid, Teheranil on lubatud 15 aasta jooksul uraani rikastada vaid madala puhtustasemeni.
- Šiiaislami püha linna Qomi lähedal mäe sisse ehitatud Fordo tuumarajatist ei kasutata uraani rikastamiseks vähemalt 15 aasta jooksul. See tähendab, et Natanzi tuumarajatis jääb Iraani ainsaks uraanirikastustehaseks.
- Fordo muudetakse tuuma-, füüsika-, tehnoloogia- ja teaduskeskuseks.
- Ligi kaks kolmandikku Fordo 2700 tsentrifuugist eemaldatakse, järelejäänud ei jätka uraani rikastamist.
- Natanzi tuumarajatisest eemaldatakse 1000 Iraani kõige arenenumat IR-2M tuumatsentrifuugi, väikest arvu teisi arenenud tsentrifuuge ei kasutada rikastatud uraani tootmiseks vähemalt 10 aasta jooksul.
- Teadus- ja arendustegevust arenenud tsentrifuugide osas piiratakse, kindlustamaks, et ajavahemik, mis islamivabariigil kuluks tuumapommi valmistamiseks vajaliku tuumamaterjali koguse tootmiseks, oleks vähemalt üks aasta.
- Iraan ehitab ümber Araki raskeveereaktori, kindlustades, et see lõpetab plutooniumi tootmise, mis võiks anda riigile teise tee tuumapommini.
- Araki reaktori algupärane tuum hävitatakse või viiakse riigist välja; kasutatud tuumakütus, millest on võimalik plutooniumi eraldada, viiakse riigist välja.
- Iraan ei ehita 15 aasta jooksul uusi raskeveereaktoreid.
- Tuumaprogrammiga seotud materjalide ja/või komponentide jälgimiseks ning nende salajase programmi tarbeks kõrvale suunamise vältimiseks luuakse uued läbipaistvus- ja inspektsioonimehhanismid.
- ÜRO aatomienergiaagentuur (IAEA) saab 25 aastaks juurdepääsu uraanikaevandustele ning pideva ligipääsu uraanimaaki töötlevatele tehastele.
- Iraan rakendab IAEA lisaprotokolli, andes agentuurile suuremad järelevalvevolitused, ning artikli 3.1, mis nõuab varajast teavitamist uutest rajatistest.
- Iraan kohustub tagama IAEA-le ligipääsu uurida kahtlaseid objekte või kahtlustusi salajastest rajatistest.
- IAEA seiskunud uurimise tarbeks Iraani tuumaprogrammi võimalike sõjaliste dimensioonide kohta võetakse vastu meetmete pakett.
- USA ja Euroopa Liidu tuumasanktsioonid peatatakse siis, kui IAEA on kinnitanud, et Iraan on täitnud kõik endale tuumaleppega võetud võtmetähtsusega kohustused.
- Kui Iraan ei täida endale võetud kohustusi, sanktsioonid taaskehtestatakse.
- USA Iraani tuumaprogrammiga seotud sanktsioonide arhitektuur säilitatakse suurema osa tuumaleppe kestvuse ajaks.
- Kõik Iraani tuumaprogrammiga seoses vastu võetud ÜRO Julgeolekunõukogu sanktsioonid tühistatakse üheaegselt Iraani sammudega, mis on suunatud kõigi riigi tuumaprogrammiga seotud kartuste hajutamisele.
- ÜRO Julgeolekunõukogu sanktsioonide sätted, mis puudutavad tundlike tehnoloogiate ja tegevuste levitamist, kinnitatakse uues ÜRO JN-i resolutsioonis.