Iraani parlament nõuab läbirääkijatelt raamleppe punktide avaldamist

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Iraani lipp
Iraani lipp Foto: SCANPIX

Iraani parlamendi enamus nõudis pühapäeval riigi tuumaläbirääkijatelt 2. aprillil kuue suurriigiga sõlmitud raamleppe "faktinimekirja" avaldamist, mõistes samal ajal hukka kokkuleppe põhipunktidest avaldatud USA versiooni.

«Parlamendiliikmed nõudsid kirjas Iraani faktinimekirja avaldamist. Praeguseks on meil 212 allkirja,» vahendas riiklik uudisteagentuur IRNA 290-liikmelise parlamendi liikme Javad Karimi Ghodusi sõnu.

Iraan ja kuus suurriiki - USA, Prantsusmaa, Suurbritannia, Venemaa, Hiina ja Saksamaa (P5+1 riigid) - jõudsid 2. aprillil kokkuleppele lõpliku tuumaleppe «parameetrites» ning asuvad nüüd koostama kõikehõlmavat tuumalepingut, mis piirab Iraani tuumatöid, kuid vabastab ta rahvusvahelistest sanktsioonidest.

Lõpliku leppe tähtaeg on 30. juuni.

Kokkuleppe parameetrid avalikustasid Iraani välisminister Mohammad Javad Zarif ja Euroopa Liidu välispoliitikajuht Federica Mogherini 2. aprilli õhtul.

USA välisministeerium avaldas pea samal ajal Zarifi ja Mogherini pressikonverentsiga omapoole leppe «faktinimekirja», mis langes Zarifi kriitika alla.

«Lahendused on praegusel kujul head kõigile. Pole vajadust kasutada nii vara «faktinimekirju» meediamanipulatsioonideks,» lausus Iraani välisametkonna juht Twitteris.

Iraani pealäbirääkija Abbas Araghchi ütles neljapäeval, et iga poliitilise kohtumise järel «keskendub iga pool juhtunust oma perspektiivi esitamisele ning on loomulik, et iga pool üritab rõhutada endale kasulikke osi».

«Ameeriklased tegid seda kirjalikult...meie narratiiv, mis oli tegelik, sai väljendatud härra Zarifi märkustes. Me ei kavatse kirjalikult veel midagi avaldada, ent vajadusel oleme valmis seda tegema,» sõnas Araghchi.

Teine Teherani läbirääkija, riigi aatomienergiaagentuuri juht Ali Akbar Salehi ütles, et Ühendriikide «faktinimekiri» ajab omavahel sassi «tõe ja vale».

«Võib öelda, et nad esitasid omapoolse tõlgenduse meie riigis pingete tekitamiseks,» sõnas Salehi.

Tagasi üles