ÜRO kritiseeris Iisraeli tarbetu vägivalla pärast

Iisraeli mereväelased Gaza sektorisse teel olnud abilaeva pardal.

FOTO: SCANPIX

ÜRO inimõiguste nõukogu (UNHRC) uurimisrühma hinnangul kasutasid Iisraeli eriüksuslased mais Gaza sektorisse teel olnud abilaevastiku peatamisel üleliigset jõudu.

«Iisraeli sõjaväe ja teiste ametnike tegevus flotilli reisijate suhtes polnud olukorda arvestades mitte üksnes täiesti ebaproportsionaalne, vaid demonstreeris ka uskumatul tasemel täiesti tarbetut vägivalda,» seisis UNHRCi ülevaates, vahendas uudisteagentuur AFP.

Raporti kohaselt on uurimisrühmal selgeid tõendeid sellest, et haarangu käigus panid Iisraeli eriüksuslased toime tapmisi ning piinasid Gazasse teel olnud Palestiina toetajaid.

Intsident leidis aset 31. mail, mil Iisraeli sõjaväelased tapsid mereblokaadi murda üritanud Türgi reisilaeval üheksa aktivisti. Juudiriik kinnitas, et eriüksuslased tegutsesid enesekaitseks ja vastavuses rahvusvaheliste seadustega, kuid Ankara süüdistas Iisraeli riiklikus terroris.

Kriitilises raportis heidetakse Iisraelile ette rahvusvaheliste inimõigus- ja humanitaarseaduste rikkumist. Ka tõi ülevaade välja asjaolu, et Iisraeli mereblokaad oli ebaseaduslik, kuna suletud Gaza sektoris valitses humanitaarkriis.

Iisrael on süüdistused tagasi lükanud, nimetades ülevaadet ühepoolseks. Ka tuletas juudiriik meelde, et juurdlus intsidendi asjaolude selgitamiseks veel käib.

«Nagu iga demokraatlik riik, uurib ka Iisrael niinimetatud Gaza abilaevastikuga seotud sündmusi,» kinnitas Iisraeli välisministeerium eile hilisõhtul tehtud avalduses.

Iisael algatas intsidendi asjaolude selgitamiseks kaks juurdlust. Iisraeli sõjaväe raporti kohaselt tehti haarangu korraldamisel mõningaid vigu, kuid laeva peatamisel ei kasutatud ülemäärast jõudu.

Näiteks tõi ülevaade välja asjaolu, et eriüksuslastel puudus vajalik ettevalmistus ning vigu tehti ka sõjaväe kõrgemal tasemel. Ka kritiseeris uurimiskomisjon puudulikke luureandmeid ning vajakajäämisi haarangu planeerimisel.

Intsidenti uurib ka teine Iisraeli uurimiskomisjon, mis keskendub eelkõige küsimusele, kas mereblokaad ja flotillil korraldatud haarang oli vastavuses rahvusvahelise õigusega. Uurimist viib läbi juudiriigi juristidest ja endistest diplomaatidest koosnev komisjon, kuhu on kaasatud ka kaks välisvaatlejat.

Tagasi üles