iDeal kampaania

Teadlased: veetase maailmas tõuseb kiirenevas tempos

Antarktika jää.

FOTO: Tore Meek/NTB scanpix

Veetase maailmas tõuseb kiirenevas tempos ja selle tõenäoliseks põhjuseks on Maa jääliustike sulamisvesi, teatasid eile teadlased ajakirjas Nature Climate Change.

ÜRO Valitsustevaheliste Kliimamuutuste Paneeli (IPCC) teatas 2013. aastal, et Maa vete keskmine tase tõusis 1901.-2010. aastal 19 sentimeetrit ehk 1,7 millimeetrit aastas.

1993.-2010. aastal oli keskmine veetaseme tõus aastas 3,2 millimeetrit. Kuid 2014. aastal avaldatud IPCC uuringust võis näha, et viimase kümne aasta jooksul oli veetaseme tõus ülemöödunud kümnendist oluliselt aeglasem. Mõned teadlased lootsid, et veetaseme kõikumine järgib siiani teadmata loomulikku tsüklit ning selle tõus pole pöördumatu.

Tollased uuringud põhinesid satelliitidelt saadud informatsioonile, mis ei arvestanud maakoore vertikaalset liikumist.

Teadusajakirjas Nature Climate Change avaldatud artiklis üritati IPCC informatsiooni selle avastuse valguses uuesti hinnata. Lisaks kasutati ka maailma ookeanides asuvatest anduritest saadud igatunniseid andmeid.

Ülevaadatud teabel tõusis veetase maailmas 1993.-2014. aastal 2,6-2,9 millimeetrit aastas. Mõõtmiste statistiline viga oli 0,4 millimeetrit.

Muudatused puudutavad enim 1993.-1999. aastat, mil veetaseme tõus oli IPCC andmeist 0,9-1,5 millimeetrit väiksem ehk 1,7-2,3 millimeetrit, mis tähendab, et veetaseme tõus kiireneb.

Kiirenemine on suurem siiani täheldatud kiirenemisest 20. sajandil, ent siiski korrelatsioonis Gröönimaa ja Lääne-Antarktika jääliustike kiireneva sulamisega sel perioodil, kirjutasid uurimismeeskonda juhtinud Austraalia Tasmaania ülikooli teadur Christopher Watson ja tema meeskond.

Tagasi üles